مقالات تخصصی

 مکانیزم تصفیه فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب

مکانیزم تصفیه فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب وابسته به نوع فاضلاب و فرآیند مورد استفاده برای تصفیه فاضلاب می باشد. فاضلاب های صنعتی که از تنوع و گستردگی بسیاری برخوردار هستند برای تصفیه هر یک از آنها روش متفاوتی برای تصفیه وجود داشته که مکانیزم تصفیه در پکیج را مشخص می نماید. به طور عام برای تصفیه فاضلاب ابتدا از یک ته نشینی،سپس دانه گیری، در صورت نیاز انعقاد و لخته سازی و ته نشینی شیمیایی و واحد بیولوژیکی بی هوازی و هوازی و ته نشینی ثانویه و ازن و در نهایت خروج برای استفاده در مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز.

نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب :

پکیج های تصفیه فاضلاب در کارخانه ساخته می شوند و به محل پروژه حمل می شود و در آنجا نصب و راه اندازی می گردند. نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب در مقایسه با نصب سپتیک تانک از اهمیت و پیچیدگی بیشتری برخوردار است و در صورتی که تمامی مراحل طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب به درستی صورت گرفته باشد اما در نصب و راه اندازی پکیج کار اشتباهی صورت پذیرد پکیج تصفیه فاضلاب نمیتواند به درستی کار کند و معمولا سیستم نمیتواند به راندمان مطلوب طراحی دست پیدا کند.

 برای نصب پکیج تصفیه فاضلاب به یک فونداسیون نواری نیاز داریم که سطح آن تراز باشد و با شیب صفر درجه اجرا شود و از هر طرف پکیج تصفیه فاضلاب نیم متر بزرگتر باشد. بهتر است در اجرای پلان تصفیه خانه فاضلاب، فاصله بین پکیج تصفیه فاضلاب و سپتیک تانک و همچنین اتاق کنترل خیلی زیاد نباشد چرا که طول زیاد لوله کشی و شکستگی های درون خط لوله کشی سبب افت انرژی پمپ ها و بلوئر ها می شود و طول کابل کشی ها را نیز افزایش میدهد.

 ذکر این نکته نیز ضروری است که سپتیک تانک با پکیج تصفیه فاضلاب می بایست حداقل یک متر فاصله داشته باشند تا فشار وارده از طرف پکیج تصفیه فاضلاب بواسطه نزدیک بودن به محل دفن سپتیک تانک (متعادل ساز) سبب آسیب دیدن سپتیک تانک نگردد. راه اندازی و بهره برداری از هر پکیج تصفیه فاضلاب نیز متفاوت می باشد و وابسته به فرآیند مورد استفاده در پکیج می باشد.

شرکت تمدن تصفیه برای اینکه کارفرمایان در بهره برداری از پکیج تصفیه فاضلاب با مشکلی مواجه نشوند اقدام به تدوین دفترچه بهره برداری از پکیج تصفیه فاضلاب نموده است که به طور مفصل درباره نحوه بهره برداری از پکیج پرداخته و بر اساس تجربه انجام صدها پکیج تصفیه فاضلاب و مشکلاتی که احتمال دارند در بهره برداری از سیستم پیش آید در دفترچه بهره برداری آورده و همچنین نحوه رفع مشکل بوجود آمده را نیز تشریح کرده است.

علاوه بر این با ساخت کنترل پنل مرکزی تمام اتوماتیک سیستم تصفیه فاضلاب سعی شده است تا نیروی انسانی کمترین دخالتی در بهره برداری از پکیج را داشته باشد و بوسیله تابلو برق تمام اتوماتیک، پکیج تصفیه فاضلاب کار کند.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب :

با توجه به شرایط زیست محیطی کشور، با قطعیت می توان گفت که یکی از مهمترین راهکارهای برون رفت از این شرایط نامساعد، ترویج استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب می باشد که  با استفاده از پساب حاصا از تصفیه فاضلابمی ا=توان بیشتر از نیمی از مشکلات محیط زیست خود را حل نماییم.

با تصفیه فاضلاب در ابتدا به خاک و محیط زیست و آب های زیرزمینی صدمه نمیزنیم و از آن مهمتر از آب استحصال شده ی توانیم به توسعه فضای سبز اطراف خود بپردازیم تا علاوه بر داشتن محیطی شاداب و پویا، تولید اکسیژن، از وقوع گرد و غبار و ریزگردهایی که گاه و بیگاه نفس کشیدن را برای مردم شهر سخت می کند و باعث آسیب رساندن به قشر در معرض خطر مردم، یعنی سالمندان و کودکان می شود و باعث افت کیفیت زندگی همه مردم می شود برطرف نماییم.

واحدهای پکیج تصفیه فاضلاب:

آشغالگیر: جهت جلوگیری از ورود ذرات درشت به پکیج تصفیه فاضلاب که باعث خرابی پمپ ها و گرفتی لوله های خروجی می گردد.

دانه گیر: جهت جلوگیری از ورود ذرات شن و ماسه که باعث گرفتی دیفیوزر های هوادهی و در دراز مدت پر شدن واحد های مختلف پکیج تصفیه فاضلاب می گردد.

متعادل ساز: با توجه به اینکه ورود فاضلاب در طول شبانه روز به پکیج تصفیه فاضلاب چه از لحاظ کمی و کیفی متغییر می باشد از یک مخزن متعادل ساز جهت جلوگیری از وارد آمدن شوک های آلی و هیدرولیکی قرار دادعه می شود.

ایستگاه پمپاژ: با توجه به اینکه لوله های انتقال فاضلاب در زیر زمین هستند و به طبع آن متعادل ساز نیز در زیر زمین اجرا می شود و با توجه به اینکه پکیج های تصفیه فاضلاب معمولا بر روی سطح زمین قرار داده می شوند از یک ایستگاه پمپاژ جهت انتقال فاضلاب به داخل پکیج تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

واحد بیهوازی: جهت حذف فسفات از جریان فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب

آنوکسیک: جهت حذف نیترات از جریان فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب

هوادهی: جهت هوادهی فاضلاب و انجام فرآیندهای بیولوژیکی تصفیه فاضلاب جهت حذف آلاینده های موجود در فاضلاب بوسیله تغذیه میکروارگانیسم ها

ته نشینی: فرآیندهای انجام شده در واحد هوادهی منجر به تولید توده های بیولوژکی سنگینی میشوند که بوسیله ته نشینی میتوان آنها را از جریان فاضلاب حذف نمود که این کار در مخزن ته نشینی پکیج هل تصفیه فاضلاب به وقوع می پیوندد.

کلر زنی: جهت میکروب زدایی فاضلاب تصفیه شده و جلوگیری از آلودگی منابع پذرنده از کلر جهت میکروب زدایی پساب تصفیه شده استفاده می گردد.

فیلتراسیون: جهت حذف مواد معلق از فیلتر شنی و جهت حذف رنگ و بو از فیلتر کربنی بعد از پکیج تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

مخزن نگهداری و هاضم لجن: جهت هضم لجن و نگهداری و تخلیه دوره ای لجن درون پکیج تصفیه فاضلاب از این مخزن استفاده می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

تمدن تصفیه ایرانیان

شرکت فنی مهندسی تمدن تصفیه ایرانیان یک شرکت خصوصی و از نوع سهامی خاص می باشد که متشکل از جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف و تهران می باشند که دو دهه در صنعت آب و فاضلاب و سایر فعالیت های زیست محیطی مرتبط فعالیت می نماید. تمدن تصفیه با تکیه بر دانش فنی روز دنیا و کارخانه ساخت مجهز و همچنین تجارب کسب شده در انجام صدها پروژه زیست محیطی توانسته تا مشکلات ناشی از مخاطرات زیست محیطی را به حداقل رسانده و این چالش را به فرصتی برای رشد و شکوفایی کشور در جهت توسعه پایدار کشور بدل نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا