پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی دستگاهی است که بوسیله آن میتوان فاضلاب صنعتی تولید شده توسط صنایع مختلف را تصفیه و از پساب تصفیه شده در همان صنعت استفاده مجدد نمود تا با این کار علاوه بر کاهش هزینه های آب مصرفی از آلوگی محیط زیست نیز جلوگیری کرد.

همانطور که می‌دانید، فاضلاب‌های صنعتی اثرات بسیار مخربی بر روی محیط زیست دارند. بنابراین تصفیه این نوع از فاضلاب‌ها با روش‌های مختلفی انجام شده و طراحی این روش‌ها نیز مطابق با نوع آلاینده‌ای است که در فاضلاب شیمیایی و صنعتی وجود دارد. یکی از این روش‌ها، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی است. این پکیج، سیستمی از جنس بدنه فلزی، پلی اتیلن و یا کامپوزیت بوده که فاضلاب‌های جامد و مایع تولید شده توسط مجتمع‌های صنعتی، پالایشگاه، پتروشیمی، همچنین بیمارستان‌ها، واحدهای تجاری و غیره را جمع‌آوری کرده و به مواد غیرخطرناک تبدیل می‌کند.

پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی و یا صنعتی، به دلیل وجود مواد آلی و میکروارگانیسم‌های خطرناک موجود در فاضلاب‌های صنعتی، جزو ضروری‌ترین تجهیزات در حوزه تصفیه فاضلاب به حساب می‌آید. در ادامه این مقاله، راهنمای جامع و کاملی در رابطه با معرفی این پکیج‌ها، ویژگی‌ها، مشخصات مربوط به طراحی، تولید و ساخت آن‌ها، قیمت و مزایا و کاربرد ارائه خواهد شد.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی چیست؟

یکی از بزرگترین نگرانی‌ها در کشورهای توسعه یافته، مصرف زیاد آب در واحدهای صنعتی و همچنین ورود مواد آلاینده و خطرناک به حوزه محیط زیست است. صنایع و کارخانه‌های صنعتی، در حال حاضر بیشترین مصرف آب را در سراسر جهان داشته و به همان نسبت عمده‌ترین فاضلاب را نیز تولید می‌کنند. علاوه بر مصرف زیاد آب در واحدهای صنعتی، بروز مشکلات خشکسالی در مناطق مختلفی از جهان، فاضلاب‌های صنعتی تولیدی، تهدید جدیدی برای محیط زیست به حساب می‌آیند. پساب‌های صنعتی با توجه به نوع صنعت، روش تولید و نوع مصرف آب، کمیت و کیفیت متفاوتی دارند. به طور مثال باکتری‌های موجود در پساب‌های بیمارستانی، قادر به شیوع انواع مختلفی از بیماری بوده و با نفوذ به خاک و آب‌های زیرزمینی خطرات بیشماری را به وجود می‌آورند. همین موارد موجب شده تا طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به روش‌های مختلف و پیچیده‌‌تر از تصفیه فاضلاب‌های بهداشتی صورت گرفته تا قبل از ورود به این فاضلاب‌ها به طبیعت، تصفیه شده و آلاینده‌های خطرناک موجود در آن از بین بروند.

فاضلاب‌های صنعتی و بیمارستانی بعد از ورود به پکیج فاضلاب شیمیایی، چندین مرحله را پشت سر گذاشته و در هر مرحله، بخشی از آلاینده‌های آن‌ها حذف خواهد شد. حذف آلاینده‌ها و مواد خطرناک تا جایی ادامه می‌یابد که ورود فاضلاب به طبیعت مشکلی ایجاد نکند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که طراحی و ساخت سیستم‌های فاضلابی به نوع فاضلاب، مواد آلی و آلاینده موجود در آن بستگی دارد. بطوریکه پکیج‌های تصفیه فاضلاب بیمارستانی با کارخانه‌های صنایع غذایی تفاوت بسیار خواهد داشت. در واقع پکیج تصفیه فاضلاب این صنایع نظیر کشتارگاه‌ها، فراورده‌های پروتئینی، صنایع شیر و لبنیات جزو ارزان‌ترین و اقتصادی‌ترین پکیج‌ها محسوب می‌شوند.

انواع فاضلاب ورودی

برای طراحی انواع پکیج تصفیه فاضلاب و تعبیه سیستم‌های فرآوری پسآب باید از انواع فاضلاب اطلاعات کافی داشت زیرا هر نوع از فاضلاب‌ها برای تصفیه نیازمند نوع خاصی از امکانات و تجهیزات هستند. با توجه به نظر کارشناسان متخصص، فاضلاب‌ها به سه دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند؛

1. فاضلاب بهداشتی یا انسانی

به فاضلاب‌های خروجی از مناطق مسکونی، واحدهای آپارتمانی و همچنین مراکز تجاری و اداری، آزمایشگاه‌ها، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، فاضلاب انسانی یا بهداشتی گفته می‌شود. این نوع از فاضلاب‌ها در شیوع بسیاری از بیماری‌ها، میکروب‌ها و انواع جهش یافته ویروس‌ها نقش بسزایی داشته و تصفیه آن‌ها امری بسیار مهم برای سلامت جامعه بشری و دیگر جانداران روی زمین به شمار می‌رود. عمدتاً برای تصفیه این نوع از فاضلاب‌ها از روش بیولوژیکی هوازی استفاده می‌شود.

2. فاضلاب صنعتی و شیمیایی

فاضلاب‌های شیمیایی و صنعتی نوع دیگری از فاضلاب هستند که از کارگاه‌های صنعتی، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌های نفت و گاز، کارخانه‌جات صنایع غذایی و لبنی و غیره تولید شده و برای تصفیه آن‌ها از پکجی تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده می‌شود. پسآب‌های فرآوری شده توسط این دستگاه‌ها، اغلب مورد استفاده مجدد صنعت قرار گرفته و از این رو موجب کاهش مصرف آب و انرژی خواهد شد.

با توجه به تحقیقات انجام گرفته، ذرات آلاینده شیمیایی و مواد آلی خطرناک موجود در فاضلاب‌های صنعتی در حدود 99درصد بیشتر از فاضلاب‌های بهداشتی یا انسانی بوده، بنابراین برای تهیه پسآب‌های باکیفیت از این نوع فاضلاب‌ها باید از روش‌های هوازی و بی‌هوازی به صورت ترکیبی استفاده شود. همچنین در این فاضلاب‌ها باید به خاصیت خورندگی متریال بدنه توجه شود زیاد اغلب فاضلاب‌های صنعتی، خاصیت اسیدی زیادی داشته و مواد آلی و شیمیایی و همچنین میکروارگانیسم‌های سمی در آن‌ها بسیار است.

3. فاضلاب‌های سطحی

این نوع از فاضلاب‌ها اغلب از نظر عموم پنهان بوده و به آن توجه خاصی نمی‌شود. اما باید توجه داشت که بخش عمده از فاضلاب‌های سطحی را مواد معدنی، مواد نفتی، دوده و غبار، پس مانده گیاهان و مردار و لاشه حیوانات تشکیل می‌دهند. این فاضلاب‌ها اغلب به علت تغییر در شرایط اقلیمی و جوی و همچنین در اثر وقوع بارندگی‌ها شدید و ذوب یخ‌ها به وجود می‌آیند. با جریان گرفتن آب‌های حاصل از بارندگی و ذوب یخ، کثیفی‌های موجود در سطح زمین نظیر انواع زباله، اجسام، مواد عفونی و غیره به همراه جریان آب به حرکت درمی‌آیند. همین عوامل موجب می‌شود تا با شروع باران‌ها اسیدی و ذوب سریع یخ‌ها، میزان آلودگی تا حد چشمگیری افزایش یافته و با کاهش میزان سطح آب، آلودگی نیز به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

در حالت کلی و بدون در نظر گرفتن نوع فاضلاب صنعتی تولید، پکیج‌های مختلف و روش‌های متنوعی برای تصفیه فاضلاب‌های شیمیایی و صنعتی وجود داشته که اصلی‌ترین آن‌ها در ادامه به طور کامل توضیح داده می‌شوند؛

1. تصفیه فیزیکی فاضلاب صنعتی

اولین قدم در تصفیه فاضلاب‌های صنعتی، حذف ذرات معلق و جامد موجود در آب است. به این نوع حذف، حذف فیزیکی فاضلاب صنعتی گفته می‌شود. حذف و جمع‌آوری اینگونه ذرات به روش‌های مختلفی انجام خواهد شد، از جمله این روش‌ها می‌توان به آشغالگیری، فیلتراسیون و ترکیب شیمیایی اشاره کرد. بهترین نوع روش فیزیکی در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، آشغالگیری بوده که شامل آشغالگیر دستی، آشغالگیر مکانیکی و آشغالگیر توری می‌شود.

 کلاریفایرها نیز مانند آشغالگیرها، دانه‌گیری و حذف شن و ماسه را تا حدود 95% حذف می‌کنند. البته در استفاده از کلاریفایر، تنها ذرات جامد با اندازه‌های بزرگ حذف خواهد شد، مواد آلی و غیرآلی اما باقی می‌مانند. در واقع در روش فیزیکی از نیروها و ویژگی‌های فیزیکی برای حذف مواد جامد استفاده می‌شود.

2. تصفیه شیمیایی فاضلاب صنعتی

روش‌های متنوعی برای حذف آلاینده‌ها از فاضلاب‌های صنعتی وجود دارد که شامل هوادهی، انعقاد و لخته‌سازی، تبادل یون و تنظیم PH اشاره کرد. اصلی‌ترین روش در بین روش‌های گفته شده، اضافه کردن مواد شیمیایی برای از بین بردن آلاینده‌ها بوده که دستگاه چربی‌گیر فاضلاب نیز به همین منظور استفاده می‌شود. در واقع مخازن و حوضچه‌های در نظر گرفته شده برای اضافه کردن مواد شیمیایی، دومین گام در حذف آلاینده‌های صنعتی است. نوع ماده شیمیایی اضافه شده به این حوضچه‌ها، به نوع ماده آلاینده موجود در فاضلاب‌ها بستگی دارد. به عنوان مثال اگر ماده آلاینده از نوع روغن، گازوئیل و ذرات کلوئیدی باشد، می‌توان با اضافه کردن و تزریق مواد منعقدکننده شیمیایی، اقدام به جداسازی این مواد از آب نمود. روش‌های دیگری برای حذف ذرات کلوئیدی وجود داشته که شامل روش چربی گیر DAF، چربی گیر API و چربی گیر CPI می‌شود. از دیگر دستگاه‌هایی که در فرآیند مخلوط کردن مواد منعقدکننده مورد استفاده قرار می‌گیرد، کلاریفایر است. با استفاده از این دستگاه، مواد با سرعت بالایی مخلوط شده و ته نشین شدن آن‌ها آسان‌تر خواهد شد.

3. تصفیه بیولوژیکی فاضلاب صنعتی

تصفیه با روش‌های بیولوژیکی در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی از مهم‌ترین مراحل در تصفیه است. دو شیوه پرکاربرد در صنعت تصفیه فاضلاب مربوط به عبور از بستر لجن در شرایط هوازی و بی‌هوازی بوده که هرکدام از این شرایط، طراحی‌های مخصوص به خود را داشته و نیازمند ارائه تکنولوژی متفاوت است.

 • روش هوازی:

روش هوازی، نشان‌دهنده حضور اکسیژن برای انجام فعالیت‌های بیولوژیکی است. در واقع به روش‌های بیولوژیکی که در حضور اکسیژن انجام می‌گیرند، فرآیندهای هوازی گفته شده و در صورتی که از این فرآیندها برای تصفیه استفاده شود به آن، روش‌های بیولوژیکی هوازی می‌گویند. نمونه‌هایی از روش هوازی شامل روش RBC، SBR، MBR شده که RBC و SBR جزو شناخته‌شده‌ترین این روش‌ها به حساب می‌آیند.

 • روش بی‌هوازی:

در صورتی که فرآیندهای تصفیه در غیاب اکسیژن انجام شوند، به آن فرآیندهای بی‌هوازی گفته می‌شود. روش بی‌هوازی نیز جزو تصفیه بیولوژیکی فاضلاب صنعتی به حساب می‌آید. از جمله این روش‌ها می‌توان به UASB، FBR، ASBR اشاره کرد. به طور کلی اصلی‌ترین تکنولوژی به کار رفته در روش بی‌هوازی مربوط به روش UASB بوده که در آن، فاضلاب‌های صنعتی از چندین لایه لجن گرانولی عبور کرده و سپس در واکنش با مواد آلی و میکروارگانیسم‌های موجود در فاضلاب، بیوگازها را تولید می‌کنند. بیوگازها از قسمت بالایی خارج شده و همین امر نشان‌دهنده حذف آلاینده‌های خطرناک از فاضلاب است. روش UASB با عنوان روش پتوی نیز شناخته شده که اغلب در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مواد غذایی و نساجی‌ها کاربرد دارد.

مکان های مورد استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج‌های تصفیه فاضلاب شیمیایی در صنایع بسیار دارای اهمیت است، به این دلیل که موجب صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌ها و انرژی می‌شود. فلزات سنگین موجود در این فاضلاب‌ها اگر وارد طبیعت شوند، خطر زیادی بر روی سلامت انسان و دیگر جاندارن خواهند داشت. این دستگاه‌های تصفیه در مکان‌ها و صنایع زیادی از جمله موارد زیر کاربرد دارند؛

 1. صنایع مربوط به کاغذ و مقواسازی
 2. صنعت پتروشیمی و نفت
 3. صنایع غذایی
 4. صنعت آهن و ساخت فولاد
 5. معادن
 6. کارخانه‌جات شیر و تولیدات لبنی
 7. کارخانه‌جات نساجی
 8. کارخانه‌جات تولید مواد شوینده و مواد بهداشتی
 9. کارخانه‌جات تولید دارو
 10. کارخانه‌جات تولید فرآورده‌های گوشتی
 11. کارواش‌ها
جدول آلاینده‌های موجود در پسآب‌های صنعتی به تفکیک نوع صنعت
نوع صنعت ترکیبات فاضلاب
خودروسازی روغن، گریس، انواع رنگ، حلال‌های آلی، انواع فلزات
تولید لبنیات انواع شوینده، BOD
فرآورده‌های غذایی و نوشیدنی انواع شوینده، نمک‌ها، مواد قلیایی قوی، BOD
فرآورده‌های تولید گوشت و مرغ BOD
صنعت پتروشیمی نفت و دیگر ترکیبات آلی سمی
پالایشگاه حلال‌های آلی، نفت، آب شور
صنعت تولید فولاد انواع هیدروکربن‌های آروماتیک و دیگر ترکیبات آلی سمی
صنعت تولید دارو انواع آنتی‌بیوتیک‌ها، مواد آلی سمی، باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های فعال، BOD
صنعت نساجی انواع شوینده‌ها، جامدات بی‌اثر، مواد رنگرزی، BOD
صنعت تولید کاغذ و مقوا انواع مواد قلیایی قوی، دیوکسین‌ها، ترکیبات دارای کلر، جامدات بی‌اثر، BOD

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

برای طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی باید دقت بسیاری و همچنین فاکتورها و استانداردهای متنوعی در نظر گرفته شود. از جمله مواردی که بر روی طراحی این پکیج‌ها تأثیرگذار است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • نوع فاضلاب
 • نوع ماده آلاینده
 • فلزات سنگین موجود در فاضلاب
 • فاضلاب‌های روغنی
 • میزان BOD
 • میزان COD
 • میزان TOC و FOG
 • حوزه فعالیت کارخانه و صنعت
 • میزان دما و PH
 • مقدار فاضلاب تولیدی در بازه‌های زمانی مشخص
 • جنس و متریال به کار رفته در ساخت قطعات و اجزای پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی

قسمت‌های مختلفی برای ساخت این نوع از پکیج‌های تصفیه فاضلاب طراحی شده که مخزن، آشغالگیر مکانیکی، سیستم های جمع آوری لجن، موتورهای الکتریکی، تابلوهای برق، لوله ها و اتصالات جزوی از آن‌ها هستند. اغلب برای ساخت بدنه مخزن‌ها از پروفیل‌های فلز کربن استیل استفاده می‌شود زیرا بدنه مخزن بیشترین تماس را با فاضلاب‌های شیمیایی دارد. پوشش‌های اپوکسی به کار رفته در طراحی این مخزن‌ها موجب شده تا در برابر خوردگی بسیار مقاوم باشند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که ظرفیت مخزن و مقدار فاضلاب تولیدی می‌تواند در انتخاب جنس مخزن در زمان طراحی، موثر باشد. به طوریکه در اغلب پکیج‌های تصفیه کوچک از فایبرگلاس برای ساخت بدنه مخزن پکیج استفاده می‌شود.

واحدهای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی دارای قطعات و سیستم‌هایی است که کلیت پکیج و میزان کارایی، کاربردها و استحکام آن را به وجود می‌آورند. باید توجه داشت که نمی‌توان تمامی جزئیات این نوع پکیج‌ها را عنوان کرد اما قطعات و واحدهای مهم پکیج‌های تصفیه فاضلاب شیمیایی به شرح زیر هستند؛

 1. واحد مربوط به آشغالگیری و دانه‌گیری در تصفیه‌خانه فاضلاب
 2. تنظیم جریان ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب و سیستم متعادل‌ساز
 3. ایستگاه تنظیم و پمپاژ یکنواخت فاضلاب ورودی به پکیج
 4. واحد کنترل و تنظیم PH آب و فاضلاب
 5. واحد تشخیص بیولوژیکی و مشخص شدن استفاده از روش هوازی یا بی‌هوازی
 6. سیستم هوادهی اصلی که با کمک سیستم‌های بلوئر و دیفیوزها کار می‌کنند.
 7. مخزن لازم برای ته‌نشینی توده‌های بیولوژیکی
 8. واحد ذخیره‌سازی، دپو و هضم‌کننده توده‌های لجنی
 9. راه‌اندازی بخش کلریناتور و ازن ژنراتور برای ضدعفونی کردن پساب‌ها از مواد شیمیایی و میکروارگانیسم‌ها
 10. بخش مربوط به کلرزنی فاضلاب
 11. هاضم مربوط به لجن‌های تولیدی فاضلاب‌ها

تجهیزات پکیج تصفیه فاضلاب

 1. سیستم بلوئر مورد استفاده در هوادهی
 2. پمپ‌های لجن‌کش
 3. ازن ژنراتور و یا پمپ تزریق در جهت ضدعفونی کردن
 4. تابلو برق برای کنترل سیستم‌های مختلف الکتریکی
 5. پمپ‌های سانتریفیوژی برای فیلتراسیون در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
 6. فیلتر شنی برای تصفیه فیزیکی
 7. فیلتر کربنی و فیلتر پرس

ظرفیت و ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

تشخیص میزان فاضلاب تولیدی و همچنین میزان ظرفیت و ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی، یکی از اطلاعات مهم در زمینه خرید این نوع پکیج‌ها به حساب می‌آید. بسته به نوع کاربری و همچنین لیتر مصرفی آب در طول شبانه‌روز، میزان ظرفیت دستگاه تصفیه فاضلاب متغیر خواهد بود. به طور کلی هرچه در یک محل به علت وجود زمینه‌های اقلیمی، فرهنگی، میزان فضای سبز، تأسیسات شهری، سطح بهداشت و سلامت، تعداد واحدهای مسکونی، صنایع مشغول به کار و غیره، میزان مصرف آب بیشتر باشد، در نتیجه تولید فاضلاب نیز بیشتر خواهد شد.

 همین مورد موجب می‌شود تا بسته به نیاز کاربری، ظرفیت مناسبی برای پکیج‌های تصفیه فاضلاب شیمیایی و صنعتی طراحی شود. از عوامل مهم در تعیین میزان ظرفیت و ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • حجم ورودی و دبی فاضلاب
 • مقدار پسآب خروجی در جهت استفاده مجدد فاضلاب در صنعت
 • توجه به انواع شاخص‌های کیفی نظیر BOD5 و COD
 • تشخیص و تحلیل کیفیت پسآب‌های صنعتی، شیمیایی و همچنین فاضلاب‌های بهداشتی
 • مشخص کردن راندمان کاری پکیج‌های تصفیه فاضلاب صنعتی

همچنین باید به این نکته نیز توجه داشت که برخی از انواع دستگاه‌های تصفیه فاضلاب شیمیایی و صنعتی، قابلیت ارتقا حجم مخزن خود را داشته و می‌توان با صرف هزینه ناچیزی، مخزن دستگاه را تغییر داد. اگر ظرفیت مخزن و ابعاد آن برای فاضلاب تولیدی صنعت، مجتمع و مصرف شهری کافی نباشد، خسارت‌های بسیاری به پکیج تصفیه وارد شده که گاهاً قابل جبران نیز نیستند.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی از لحاظ جنس سازه

1. پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با جنس بدنه کامپوزیت و فایبرگلاس

برخی از انواع دستگاه‌های تصفیه فاضلاب صنعتی، با استفاده از متریال کامپوزیت، الیاف، فایبرگلاس و رزین صنعتی ساخته می‌شود. این نوع پکیج‌های تصفیه فاضلاب، در ابعاد و ظرفیت‌های متنوع مخزن تولید شده و قابلیت تغییر حجم مخزن را نیز دارند.

شاخص‌ترین بخش برای استفاده از متریال کامپوزیت و فایبرگلاس در بخش مخزن پکیج است. همچنین در برخی از تصفیه‌خانه‌های کوچک از فایبرگلاس برای پوشش بدنه مخزن استفاده می‌کنند.

2. پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی از جنس پلی‌اتیلن

با توجه به ظرفیت و حجم صنعت در تولید فاضلاب، از انواع لوله‌های پلی‌اتیلن با قطرهای 2 الی 3 متر استفاده می‌شود. در واقع هرچه حجم و ظرفیت کاربری صنعتی و مسکونی در تولید فاضلاب بیشتر باشد، لوله‌هایی با قطر بزرگتر، معمولاً 3 متر، کاربرد دارند. همچنین اگر در یک صنعت فضای کافی برای قرار دادن پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی وجود نداشته باشد، می‌توان این دستگاه را به صورت دفنی نیز تعبیه کرد. در این صورت استفاده از متریال پلی‌اتیلن و کامپوزیت برخلاف متریال‌های فلزی، برای ساخت مخزن کاملاً مناسب است، زیرا بدنه فلزی برای مخزن با گذشت زمان دچار زنگ‌زدگی و خوردگی شده و همچنین این جنس از مخزن قابلیت تحمل بارهای مرده خاک را ندارد.

آخرین نکته در این رابطه این است که هزینه نصب و راه‌اندازی پکیج‌های تصفیه فاضلاب ساخته شده از پلی‌اتیلن بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود.

3. دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی با بدنه جنس فلز

این نوع پکیج‌ها با توجه به نوع نیازهای صنایع مورد استفاده و همچنین تصمیم نهایی صاحب صنعت و کارخانه‌جات تولیدی، ساخته شده و ضخامت ورق فلزی کف و بدنه نیز تعیین می‌شود. اغلب برای ساخت این نوع پکیج‌ها از ورق سیاه‌های فولادی استفاده خواهد شد.

4. سازه‌های بتنی در دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی

با توجه به نوع نیاز صاحبان صنعت و دیگر کارخانه‌جات تولیدی، برای ایجاد ظرفیت‌های بیشتر از حد معمول پکیج‌های تصفیه فاضلاب شیمیایی و صنعتی، باید از زیرساخت‌ها و انواع سازه‌های بتنی استفاده کرد. استفاده از این سازه‌ها و زیرساخت‌های بتنی به این دلیل است که طراحی سیستم‌های فرآوری پسآب باکیفیت و همچنین ساخت سیستم‌های هوادهی در ابعاد گسترده، با استفاده از انواع متریال فلز، کامپوزیت و فایبرگلاس و پلی‌اتیلن، امکان‌پذیر نبوده و ممکن است راندمان کاری پکیج را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

همچنین با استفاده از این نوع متریال (فلز، کامپوزیت، پلی‌اتیلن) محدودیت‌های بسیاری در امر مونتاژ قطعات و جابه‌جایی را به وجود می‌آورد. البته این مورد را نیز باید در نظر داشت که اگر حجم ورودی فاضلاب بیشتر از 2000 مترمکعب در طول باشد، باید یک تصفیه‌خانه بتنی برای پکیج ساخته شود.

5. استفاده از متریال ترکیبی در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

گاهاً می‌توان برای ساخت پکیج‌های تصفیه فاضلاب با حجم ورودی بالا، از ترکیب سازه‌های کامپوزیتی، پلی‌اتیلن و فلزی استفاده کرد و با هماهنگی این متریال با یکدیگر، در جهت یک هدف مشخص آن‌ها را به کار گرفت. با طراحی مدولار می‌توان پکیج‌های پرتابل تولید کرده و همچنین امکان ایجاد شوک هیدرولیکی برای اپراتورهای کارگاهی نیز به وجود می‌آید.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

قبل از هرگونه توضیحی، مواردی که بر روی قیمت پکیج تصفیه فاضلاب موثر است، در ادامه عنوان می‌شوند؛

 • نوع کاربری صنعت و فاضلاب
 • موارد منحصر به فرد در پروسه تولید فاضلاب صنعتی
 • دبی و حجم فاضلاب ورودی به پکیج تصفیه
 • جنس بدنه پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی و صنعتی
 • ابعاد و حجم ظرفیتی مخزن دستگاه
 • نوع لوله‌ها و اتصالات
 • شرایط محیطی و اقلیمی محل قرارگیری پکیج تصفیه فاضلاب
 • سیستم‌ها و واحدهای مختلف به کار رفته در طراحی پکیج
 • درصد تصفیه‌سازی فاضلاب
 • کیفیت و کمیت پسآب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی و صنعتی

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی هر اندازه که باشد، به طور حتم باید از یک شرکت معتبر خریده شوند زیرا خرید این پکیج‌ها از شرکت‌های غیرمعتبر و بی‌کیفیت، هیچ‌گونه پشتیبانی خاصی برای مشتریان نداشته و می‌تواند تمامی هزینه پرداخت شده برای آن‌ها را نابود کند. همچنین روند انجام امور تصفیه و مصرف آب در واحد تولیدی با مشکلات عمده‌ای روبه‌رو خواهد شد.

موارد تأثیرگذار بر روی قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

برای تعیین دقیق‌تر قیمت پکیج‌های تصفیه فاضلاب شیمیایی، باید به جزئیات، نوع قطعات و واحدها و همچنین شرایط محیطی و اقلیمی قرارگیری دستگاه توجه کافی داشت. البته تولیدکنندگان این پکیج‌ها با توجه به تمامی شرایط گفته شده، تعیین قیمت را برای تولیدات خود انجام می‌دهند.

 1. جنس بدنه دستگاه تصفیه: همانطور که در مبحث قبلی نیز اشاره شد، بدنه دستگاه می‌تواند از جنس فلز، کامپوزیت و یا پلی‌اتیلن باشد که این جنس در تعیین قیمت پکیج تصفیه از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب جنس بدنه برای صنایعی که از این نوع پکیچ‌ها استفاده می‌کنند دارای اهمیت بوده زیرا این بدنه به عنوان پوششی برای محافظت از دیگر قطعات و سیستم‌های الکترونیکی و مکانیکی عمل می‌کند. از دیگر مواردی که می‌تواند در انتخاب جنس بدنه موثر باشد، میزان فضای موجود در محیط است که اگر فضا کم باشد باید از جنس پلی‌اتیلن و کامپوزیت به صورت دفنی استفاده شود.
 2. شرایط اقلیمی: یکی دیگر از مواردی که به طور مستقیم بر روی قیمت و همچنین نوع متریال بدنه تأثیر دارد، شرایط اقلیمی است. کشور ایران دارای چهار اقلیم مختلف بوده که بر اساس این نوع اقلیم، در هر منطقه از نوع خاصی از پکیج‌ها استفاده خواهد شد. در اقلیم‌های گرم و خشک ایران نظیر مناطق مرکزی، کرمان، اصفهان، شیراز و غیره، تابش شدید و داغ موجب می‌شود تا متریالی برای ساخت پکیج‌ها استفاده شود که در برابر تابش خورشید و گرما مقاوم بوده و کمترین آسیب به سیستم‌های درونی منتقل شود.

در اقلیم‌های سرد و خشک نظیر اردبیل، کردستان، آذربایجان شرقی و غربی و غیره اصلی‌ترین معضل، یخ‌زدگی فاضلاب‌ها و قطعات است. در همین راستا باید از یک متریال مناسب برای پوشش بدنه استفاده شود تا از وقوع چنین اتفاقاتی تا حد امکان جلوگیری شود.

در اقلیم‌های معتدل و مرطوب ایران مانند مناطق شمالی، میزان رطوبت هوا زیاد بوده که این هوای شرجی موجب خوردگی و زنگ‌زدگی‌های بسیاری خواهد شد. در نتیجه باید از پوشش بدنه مقاوم در برابر رطوبت و آب استفاده شود.

 1. نوع فاضلاب ورودی به پکیج تصفیه: یکی دیگر از عواملی بر روی طراحی دستگاه، چگونگی کارکرد آن و همچنین تعیین قیمت پکیج تأثیر دارد، نوع فاضلاب ورودی است. به طور کلی فاضلاب‌های ورودی به چهار دسته اصلی فاضلاب صنعتی، فاضلاب انسانی، فاضلاب بهداشتی و فاضلاب ترکیبی شهری تقسیم‌بندی می‌شوند. برای تصفیه و فرآوری یک پسآب باکیفیت از هر یک از انواع فاضلاب‌ها، باید از یک سیستم و پکیج هماهنگ با نوع فاضلاب استفاده کرد.
 2. دبی و حجم فاضلاب ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی: در واقع مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، حجم فاضلاب ورودی است. هرچه حجم ورودی فاضلاب بیشتر باشد، طراحی مخازن پکیج فاضلاب و پسآب باید با حجم بیشتری انجام شوند. بهتر است تولیدکنندگان این نوع از پکیج‌ها، مخازن را برای دریافت فاضلاب تا 1500 متر مکعب طراحی و اجرا کنند.
 3. انواع سیستم‌های مورد استفاده در تصفیه فاضلاب: سیستم‌هایی که در طراحی و ساخت پکیج‌های تصفیه فاضلاب شیمیایی و صنعتی به کار رفته‌اند در تعیین قیمت این پکیج‌ها موثر هستند. از جمله این سیستم‌ها می‌توان به کیفیت و برند ماژول، قطعات و اتصالات، بلوئرهای هوادهی، سیستم هوادهی، پمپ انتقال فاضلاب، فرآیندهای مکانیکی تهیه پسآب و غیره اشاره کرد.

ویژگی‌ های پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

با توجه به ویژگی‌های پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، خرید این نوع از پکیج‌ها می‌تواند فواید و مزایای بسیاری را برای صاحبان صنایع و کارخانه‌جات تولیدی داشته باشد. در واقع با وجود تکنولوژی برتر و قطعات متعدد به کار رفته در آن‌ها، این نوع از پکیج‌های مزایای زیادی برای محیط‌های صنعتی و علاوه‌بر آن برای محیط زیست به همراه دارند. از جمله مهم‌ترین این ویژگی‌ها که موجب ایجاد مزیت می‌شود به شرح زیر است؛

 • اولین و مهم‌ترین ویژگی این دستگاه‌ها، حفظ محیط زیست و کاهش قابل توجه میزان آسیب به طبیعت است.
 • طراحی‌های متنوع پکیج‌های تصفیه فاضلاب شیمیایی می‌تواند با توجه به میزان و نوع آلاینده و ماده آلی موجود در فاضلاب، آن را تصفیه کرده و پسآب تولید کند.
 • سرعت بسیار بالای این پکیج‌ها در تهیه و تولید پسآّب‌های باکیفیت از دیگر ویژگی‌های انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی است.
 • با کارکرد مداوم تکنولوژی هوادهی در پکیج‌های تصفیه، بوهای نامطبوع تولیدی در حین انجام کار به حداقل رسیده و محیط کارگاه بوی ناخوشایندی ندارد.
 • نصب و راه‌اندازی انواع پکیج‌های تصفیه فاضلاب صنعتی با سرعت بسیار بالایی صورت می‌گیرد.
 • قطعات و بدنه دستگاه‌های تهیه پسآب و تصفیه فاضلاب کیفیت بسیار بالایی دارند.
 • تمامی قطعات، لوله‌ها و اتصالات موجود در این پکیج‌ها در برابر عوامل جوی نظیر رطوبت، تابش و غیره و همچنین ضربه و خوردگی مقاومت بسیاری دارند.
 • برای نصب اغلب این نوع دستگاه‌ها نیازی به زیرساخت‌های عمرانی گسترده و خاصی نبوده و به راحتی نصب می‌شوند.
 • این پکیج‌ها به طور کامل نصب شده و تکنولوژی‌های موجود در آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دیگر نیازی به تهیه سیستم‌های جانبی و خرج‌کرد اضافه نخواهد بود.
 • از دیگر ویژگی‌های این نوع پکیج‌های تصفیه باید به هزینه‌های نگهداری آن‌ها اشاره کرد که کمترین میزان را شامل می‌شوند. البته بهتر است پکیج‌ها به صورت دوره چکاپ شده و موارد نگهداری برای آن‌ها رعایت شود.
 • مصرف انرژی برق و دیگر انرژی‌ها در این نوع دستگاه‌ها حداقل بوده و همین امر موجب بهینه‌سازی مالی برای صنایع و کارخانه‌جات تولیدی می‌شود.
 • تمامی قطعات و سیستم‌های مورد استفاده در این پکیج‌ها با توجه به استانداردهای بین‌المللی ساخته شده و مقررات سازمان حفاظت از محیط زیر در آن‌ها کاملاً رعایت شده است.
 • پسآب‌های تولید از تصفیه فاضلاب صنعتی را می‌توان در صنایع دیگر مانند صنعت کشاورزی، دامداری و در جهت کاهش میزان مصرف آب در برخی دیگر صنایع مورد استفاده قرار داد.
 • متریال بدنه این پکیج‌ها و همچنین هماهنگی کارآیی آن‌ها با توجه به شرایط اقلیمی محل قرارگیری انتخاب خواهد شد.
 • طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی می‌تواند با ابعاد مختلفی انجام شده و حتی گاهاً می‌توان با توجه به سفارش صاحبان صنعت و کارخانه‌ها، ابعاد دستگاه را مشخص کرد.

خرید پکیج تصفیه فاضلاب

همانطور در قبل نیز گفته شد، با افزایش تراکم شهرها، واحدهای صنعتی و کارخانه‌جات تولیدی، نیاز به دستگاه‌های تصفیه فاضلاب و تولید پسآب بیش از بیش احساس می‌شود. عدم تصفیه انواع فاضلاب، علی‌الخصوص فاضلاب‌های صنعتی می‌تواند بسیار ویرانگر بوده و صدمات جبران‌ناپذیری را به طبیعت و محیط زیست وارد کند. بنابر این خرید پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی یکی از مهم‌ترین اقدامات همه واحدهای صنعتی به حساب می‌آید. با تصفیه این فاضلاب‌ها، میزان مصرف آب به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد. همچنین از دیگر مزایای خرید این پکیج‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • جبران کمبود آب در شرایط خشکسالی
 • کاهش میزان مصرف آب
 • جلوگیری از روند سریع بحران بی‌آبی
 • فراهم شدن زمینه اشتغال کارگران و رونق واحدهای تولیدی
 • کاهش میزان آلودگی شهرها و حفظ بهداشت شهری با تصفیه فاضلاب‌های صنعتی
 • حفظ محیط زیست و عدم آسیب به فضای سبز و طبیعت

5/5 - (1 امتیاز)
دکمه بازگشت به بالا