پکیج تصفیه فاضلاب هوازی

پکیج تصفیه فاضلاب هوازی یکی از انواع گوناگون پکیج‌ تصفیه فاضلاب است که کاربرد گسترده‌ای در صنایع و مراکز گوناگون دارد. عدم دخالت در محیط زیست امروزه به یکی از ارکان صنعت پایدار تبدیل شده است. صنایع گوناگون برای پاک بودن و آلاینده نبودن به دقت مورد بررسی و کنکاش از طرف سازمان‌های محیط زیست در کشورهای گوناگون قرار می‌گیرند. وارد شدن آلاینده‌های گوناگون به محیط زیست از طرف صنایع و مشاغل، شهرها و مراکز مسکونی و خدماتی ممکن است آثار غیرقابل جبرانی برای موجودات زنده و نیز خود انسان‌ها داشته باشد. به همین دلیل، استفاده از سیستم‌های تصفیه فاضلاب، به ضرورتی انکار ناپذیر برای زندگی شهری و صنعتی تبدیل شده است.

 مراکز تصفیه فاضلاب شهری، مراکز عظیمی هستند که می‌توانند میزان بسیار بالایی از فاضلاب را در مراحل و با روش‌های گوناگون تصفیه نمایند. اما مکان‌هایی نیز وجود دارند که به دلایل گوناگون به این مراکز شهری فاضلاب دسترسی ندارند. این مکان‌ها ممکن است در جاهای دور افتاده باشند و دسترسی به سیستم فاضلاب شهری را نداشته باشند.

 به علاوه ممکن است فاضلاب این مراکز به علت زیاد بودن آلایندگی، نیاز به یک مرحله تصفیه جداگانه و اولیه داشته باشند. پکیج تصفیه فاضلاب، سازه‌هایی در ابعاد گوناگون هستند که می توان کار تصفیه فاضلاب را برای این گونه از مراکز انجام دهند. این پکیج‌ها، انواع گوناگونی دارند که یکی از آن‌ها، پکیج تصفیه فاضلاب هوازی است. در ادامه این مقاله با این نوع از پکیج‌های تصفیه فاضلاب بیشتر آشنا شده و درباره کاربرد آن اطلاعات بیشتری کسب خواهیم کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب هوازی چیست؟

فاضلاب و انواع آن، صرف نظر از نوع آلودگی که ممکن است در خود داشته باشند، برای محیط زیست بسیار مخرب است. این آلودگی‌ها ممکن است به چشمه‌های آب زیر زمینی نفوذ کرده و آبی را قرار است ما و دیگر جانداران مصرف کنیم، آلوده کند. به همین دلیل تصفیه پساب انسانی، پزشکی و صنعتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اما مکان‌هایی وجود دارد که به سیستم‌های فاضلاب شهری و تصفیه آن دسترسی ندارند و یا به دلایل گوناگون، نیاز است تا پساب آن‌ها قبل از وارد شدن به سیستم فاضلاب شهری، یک پیش تصفیه را بگذراند. در این موارد از سازه‌هایی که پکیج تصفیه فاضلاب خوانده می‌شوند، استفاده می‌شود. یکی از انواع این پکیج‌ها، پکیج تصفیه فاضلاب هوازی است.

تصفیه با استفاده از باکتری‌ها

 این پکیج‌ها، سازه‌هایی در اندازه و جنس‌های گوناگون هستند که در آن‌ها با استفاده از روش‌های تصفیه بیولوژیکی مانند استفاده از انواع میکروارگانیسم‌ها مانند باکتری‌های هوازی، ناخالصی‌های موجود در پساب را تصفیه می‌کنند. در این روش ناخالصی‌ها و آلودگی‌های موجود در آب به وسیله این باکتری‌های هوازی تجزیه شده و از بین می‌روند. در این روش بر خلاف دیگر روش‌های تصفیه فاضلاب، از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود و باکتری‌ها به عنوان تصفیه‌کننده اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر این باکتری‌های هوازی، ناخاصی‌ها و آلودگی‌های موجود در انواع پساب را به عنوان غذا مصرف کرده و به این ترتیب کار تصفیه را انجام می‌دهند. این پکیج‌ها را می‌توان یک سیستم تصفیه‌ای کامل دانست که در آن‌ها فرآیندهای گندزدایی و تصفیه به طور کامل انجام شده و نتیجه آبی است که استانداردهای محیط زیستی بالایی دارد  و قابل رها کردن در اکوسیستم است.

جنس پکیج‌های تصفیه فاضلاب هوازی از چیست؟

جنس انواع پکیچ تصفیه فاضلاب هوازی، معمولا از پلی اتیلن و یا فلز ساخته می‌شود. استفاده از این دو نوع متریال که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند، باعث می‌شود تا این پکیج‌ها دوام بالایی نیز داشته باشند و به مرور زمان آسیبی نبینند.

جنس پکیج مشخصات
پلی اتیلن دوام و ماندگاری بالا- وزن سبک‌تر- امکان نصب و راه اندازی سریع‌تر- قیمت مناسب
فلز مقاومت بالا در برابر خوردگی- قابل دفن است- مناسب برای هتل‌ها و مناطق مسکونی که فضای کمی دارند.

 

پکیج تصفیه فاضلاب هوازی از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

این گونه از پکیج‌ها به دلیل تنوع در کاربردی که دارند، در انواع و کاربردهای گوناگون ساخته می‌شوند. بسته به کاربردی که از این پکیج‌ها برای تصفیه انواع فاضلاب انتظار می‌رود، ممکن است اجرا و بخش‌های گوناگون و یا مشابهی داشته باشند. به طور کلی این پکیج‌ها از بخش‌هایی مانند پمپ ورودی و خروجی، آشغال‌گیر دستی و مکانیکی، دریچه‌های هواده سطحی شناور، هواده سطحی ثابت و هواده عمقی یا دیوفیوزر، استخر ته نشینی، پل لجن روب رفت و برگشتی یا دوار و یا نیم پل ته نشینی تشکیل شده‌اند. همه این اجزا با هم می‌توانند فرآیند تصفیه را در مراحل گوناگون پیش ببرند.

استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب هوازی چه اهمیتی دارد؟

انواع فاضلاب به میزان زیاد در بیشتر فرآیند‌های صنعتی، انسانی، پزشکی و درمانی و … تولید می‌شود. اما وجود این آلاینده‌ها در فاضلاب می‌تواند برای محیط زیست خطرناک باشد:

 • مواد آلی موجود در فاضلاب شامل پروتئین‌، کربوهیدرات، چربی، گریس و ترکیبات مصنوعی موجود در مواد شوینده خاص. این مواد باعث کاهش سطح اکسیژن در آب‌ها و آسیب به آبزیان خواهد شد.
 • مواد معدنی موجود در فاضلاب شامل ترکیباتی با مس، سرب، منیزیم، نیکل، پتاسیم، سدیم یا روی است. در بسیاری از موارد، این مواد مضر محصول جانبی فعالیت های تجاری و صنعتی هستند. این ترکیبات برای انسان و دیگر موجودات، خطرناک و سمی محسوب می‌شوند.
 • فاضلاب همچنین شامل ترکیبات نیتروژن و فسفر است. این آلاینده‌ها اغلب از ضایعات انسانی و محصولات تمیز کننده مانند مواد شوینده نشاط می‌گیرند. غلظت بالای نیتروژن یا فسفر می‌تواند منجر به ایجاد مناطق مرده در مسیرهای آبی شود.
 • برخی از میکروارگانیسم های موجود در فاضلاب مفید هستند زیرا مواد آلی را تجزیه می کنند اما بیشتر آن‌ها عوامل بیماری‌زای خطرناکی هستند باعث آلودگی محیط زیست می‌شوند. باکتری‌ها، انگل‌ها و ویروس‌ها می‌توانند با وارد شدن به منابع آب تمیز، آن‌ها را آلوده کنند.

 

چرا تصفیه فاضلاب مهم است؟

نگاهی دقیق‌تر به عوامل آلودگی موجود در فاضلاب، درک اینکه چرا باید قبل از رها شدن مجدد در محیط، آن را تصفیه کنیم، آسان می‌کند.

 • وارد شدن فاضلاب به منابع آب، ممکن است حیات انسان و دیگر جانداران را به مخاطره اندازد.
 • با توجه به کمبود آب در کشور ما، آلودگی برخی از این منابع، ممکن است بسیار مرگبار باشد.
 • آلودگی آب به مرگ گونه‌های آبزی می‌انجامد.
 • وارد شدن فاضلاب به صورت تصفیه نشده، با آلوده نمودن آب‌های سطحی، خطرات زیادی برای برای دام‌ها به وجود می‌آورد.

استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب هوازی، به خصوص برای مکان‌هایی که به سیستم‌های فاضلاب شهری دسترسی ندارند بسیار ضرورری است زیرا از آلوده شدن این محیط‌ اطراف این محل‌ها پیشگیری کرده و باعث ارتقای سطح بهداشت در این گونه از مکان‌ها خواهد شد. به علاوه در این گونه از پکیج‌های تصفیه فاضلاب از روش‌های نوینی برای پاکسازی آب از عوامل آلاینده گوناگون استفاده می‌شود که در آن‌ها از مواد شیمیایی استفاده نشده و روش‌هایی دوستدار محیط زیست محسوب می‌شوند.

پکیج تصفیه فاضلاب هوازی چه کاربردی دارد؟

سیستم‌های تصفیه فاضلاب به روش هوازی، یکی از مدرن‌ترین روش‌ها برای تصفیه پساب به شمار می‌رود. در این روش تصفیه می‌توان برا پاکسازی و شامل‌سازی انواع گوناگونی از پساب استفاده کرد. روش‌های متنوع مورد استفاده در این روش، توانایی پاکسازی انواع گوناگونی از آلودگی‌ها از جمله آلودگی‌های انسانی مانند فاضلاب انسانی، مواد شیمیایی گوناگون و مواد آلی و معدنی را دارد. از جمله کاربردهای مهم این روش می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. انواع فاضلاب صنعتی که ممکن است شامل پساب مربوط به انواع کارخانجات تولیدی و یا کارگاه‌های بزرگ و کوچک و نیز معادن باشد.
 2. فاضلاب انسانی که معمولا در محل‌های اجتماعات انسانی مانند شهرهای کوچک و روستاها و شهرک‌ها تولید می‌شود.
 3. فاضلاب بیمارستانی که ممکن است حاوی مواد شیمیایی و داروهای خطرناک و یا پساب انسانی باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب هوازی در کدام مشاغل استفاده می‌شود؟

از پکیج‌های تصفیه فاضلاب در موارد و مشاغل گوناگونی استفاده می‌شود. برخی از این مشاغل به مجوزهای سازمان محیط زیست برای تایید سلامت فاضلاب خروجی از کارگاه صنعتی و یا کارخانه خود نیاز دارند. برخی از این مواد عبارت است از:

 • شهرک‌های دور افتاده و یا کوچک مسکونی که دسترسی به سیستم‌های فاضلاب شهری ندارند.
 • سربازخانه‌ها، مراکز نظامی و مرزبانی‌هایی که دور از مراکز شهری بنا شده‌اند.
 • رستوران‌ها و هتل‌ها، مراکز اقامتی و مسافرخانه‌هایی که در مناطق دور از شهر قرار دارند.
 • کارخانجات تولید مواد غذایی و یا دارویی به دلیل پساب آلوده به انواع مواد شیمیایی، ممکن است نیاز به این پکیج‌ها داشته باشند.
 • کشتارگاه‌ها نیز یکی از مراکزی هستند که با توجه به آلودگی فراوان فاضلاب، نیاز به مراحل بیشتری از تصفیه پساب خود دارند.
 • بیمارستان‌ها و مراکز درمانی
 • مراکز تفریحی و گردشگری به خصوص اگر در دل طبیعت بنا شده باشند، نیاز مبرمی به تصفیه فاضلاب با این روش خواهند داشت.
 • مجتمع‌های خدماتی بین راهی که به مسافران خدمات می‌دهند.
 • کمپ‌های کارگری، عمرانی و یا ساختمانی
 • معادن

فرآیند تصفیه فاضلاب هوازی با چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

برای تصفیه فاضلاب به روش هوازی روش‌های گوناگونی به کار برده می‌شود. استفاده از این روش‌های گوناگون به عوامل بسیاری مانند حجم فاضلاب، نوع فاضلاب و آلاینده‌های آن، محل قرار گرفتن پکیج و … بستگی دارد. مهم‌ترین و درپرکاربردترین این روش‌ها عبارت است از:

1.     هوادهی گسترده یا EAAS

 روش هوادهی گسترده در پکیج تصفیه فاضلاب هوازی، بیشتر در پکیج‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از هوادهی گسترده استفاده می‌شود که کارایی را تا حد زیادی بالا برده و سرعت حذف آلاینده‌ها را بالا می‌برد. در این روش ابتدا با کمک آشغال‌گیرها، مواد آلی و جامد از فاضلاب جدا می‌شود. در مرحله بعد با کمک دیوفیوزر یا هواده عمقی میزان بالایی از هوا به فاضلاب وارد می‌شود.

2.     لجن فعال اختلاط کامل یا CMAS

در آن از همزن‌های بزرگ و پرقدرت برای هوادهی استفاده می‌شود. در این روش، فاضلاب قبل از وارد شدن به مخزن هوادهی تصفیه شده و ذرات جامد و معلق موجود در آن، ته‌نشین می‌شود.

3.     لجن فعال متداول با جریان پیستونی CPF

در این روش بین 25 تا 50 درصد از لجن ته نشین شده، به حوضچه هوادهی وارد می‌شود.

4.     تثبیت تماسی  CSAS

این روش یکی از آسان‌ترین روش‌های مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب هوازی است که برای تصفیه فاضلاب بیمارستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش دو مخزن اصلی در پکیج وجود دارد که یکی مخزن تماس و دیگری مخزن تثبیت نامگذاری شده است. ابتدا به مدت یک ساعت فاضلاب در مخزن تماس قرار می‌گیرد. در این مدت مواد آلی توسط باکتری‌ها از بین می‌رود. در مرجله بعدی مواد و ذرات معلق وارد مخزن تثبیت می‌شوند.

تصفیه فاضلاب هوازی با پکیج چه مراحلی دارد؟

این سیستم‌ها برای تصفیه اصلی فاضلاب، مراحل زیر را طی می‌کنند.

 1. در مرحله اول با کمک آشغال‌گیر دستی و مکانیکی، مواد آلی و جامد آلاینده از فاضلاب جدا می‌شود. این کار فرآیند تصفیه را سرعت داده و از آسیب به اجزای داخلی این پکیج جلوگیری می‌کند.
 2. در این مرحله با کمک تجهیزاتی مانند هواده سطحی ثابت، هواده سطحی شناور و هواده عمقی یا دیوفیوزر، هوا به داخل مخزن تزریق می‌شود. وجود بیشتر هوا در این مرحله رشد باکتری‌ها را تسریع کرده و باعث می‌شود تا ذرات آلاینده، سریع‌تر توسط باکتری‌ها تجزیه شده و از بین بروند.
 3. در مرحله بعدی، میکروارگانیسم‌ها و ذرات معلق باید در ته مخزن ته‌نشین شوند. برای جمع آوری این لایه‌های لجن جمع شده در مخزن از نیم پل ته نشینی یا پل لجن روب دوار یا رفت و برگشتی استفاده می‌شود.
 4. در این مرحله فاضلاب به کیفیتی قابل قبول رسیده و میزان آلاینده‌های آن به صورت استاندارد در می‌آید. سپس فاضلاب تصفیه شده با استفاده از پمپ‌های تخلیه از سیستم خارج می‌شود.

پکیج تصفیه فاضلاب هوازی چه مزایایی دارد؟

استفاده از این پکیج‌ها کمک بزرگی برای حفظ محیط زیست به شمار می‌رود. به علاوه این پکیج‌ها دارای مزایای زیر هستند:

 • قابل حمل و جابه‌جایی هستند.
 • بازدهی بالایی دارد.
 • مقاوم در برابر تغییرات دمایی و محیطی
 • به اپراتور حرفه‌ای برای کار با آن‌ها نیازی نیست.
 • کاهش انواع آلاینده‌ها تا 90 درصد
 • کاهش میزان استفاده از مواد شیمیایی
 • کم جا و کم هزینه بهره‌برداری سریع و آسان
 • کاهش مشکلات در مرحله بهره‌برداری در مقابل روش‌های بیولوژیکی و یا شیمیایی تصفیه فاضلاب
 • ایجاد بوی کم در محیط

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب هوازی

این پکیج‌های تصفیه فاضلاب قابل اجرا در انواع روش‌ها و نیز انواع کاربردها در ابعاد گوناگون هستند. قیمت این پکیج‌ها به عوامل گوناگونی از جمله، روش تصفیه مورد استفاده، نوع آلاینده‌ها، ابعاد پکیج و جنس آن دارد. برای آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب هوازی و انتخاب نوع متناسب با کاربردی که از آن انتظار دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
دکمه بازگشت به بالا