تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

با توجه به حجم بسیار زیادی که فاضلاب بهداشتی انسانی در جهان امروز پیدا کرده است باعث شده تصفیه فاضلاب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شود؛ چرا که تخلیه آن می تواند صدمات جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد کند و از سوی دیگر اگر عمل تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی صورت پذیرد، می تواند با باز چرخانی آب به چرخه مصرف کمک شایانی به بحران کم آبی و رونق کشاورزی و اقتصادی در هر کشوری بنماید.

فاضلاب بهداشتی انسانی در اثر مصرف روزانه آب، توسط انسانها برای انجام امور روزمره بهداشتی مثل استحمام، شستن لباس، شستن ظروف و نظافت و غیره تولید می شود.

تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

شرکت تمدن تصفیه، مفتخر است با انجام صدها پروژه در زمینه تصفیه فاضلاب بهداشتی، گامی هر چند کوچک اما موثر در راستای توسعه پایدار کشور و حفظ و حراست از محیط زیست و زندگی نسل های آینده بر دارد. مجموعه هایی که تصفیه فاضلاب شان را به شرکت ما سپرده اند عبارت اند از وزارت کشور، وزارت علوم، وزارت صنایع و معادن، وزارت بهداشت، وزارت نفت، قرارگاه خاتم الانبیاء، شرکت مپنا، شرکت کیسون و سایر شرکت های خصوصی اشاره نمود.

روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

برای تصفیه فاضلاب، می توان از سه روش کلی استفاده کرد. این سه روش عبارت است از:

روش فیزیکی

این روش از اولین روش ها در تصفیه فاضلاب بهداشتی بوده و به دلیل سادگی فرایند در جداسازی مواد از نیروی آن استفاده می شود. روش فیزیکی هزینه کمتری نسبت به دیگر روش ها داشته به همین علت در بیشتر مواقع از این روش تصفیه استفاده می شود. این روش شامل: آشغالگیری، دانه گیری، ته نشینی، فیلتراسیون، چربیگیری و شناورسازی می باشد.

روش شیمیایی

این روش نسبت به روش فیزیکی پیچیده تر می باشد. در روش شیمیایی با استفاده از مواد و واکنش های شیمیایی، فرایند جداسازی یا تبدیل مواد صورت می گیرد. پیچیدگی این روش باعث شده است که بهره برداری از روش شیمیایی مشکل تر باشد و در نتیجه کمتر از این فرایند در سیستم تصفیه استفاده شود. یکی دیگر از مشکلات این روش هزینه بالای خرید و نگهداری مواد شیمیایی است که مانع استفاده از این روش در سیستم تصفیه می شود. این روش شامل: ازن زنی، کلر زنی، تنظیم PH، انعقاد و لخته سازی و گندزداریی با کلر می باشد.

روش بیولوژیکی

در این روش با استفاده از میکروارگانیسم‌ها مخصوصا باکتری ها در تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی استفاده می شود؛ چرا که مواد آلی موجود در آن فاضلاب را جذب می کند و از آن برای تکثیر سلول و کسب انرژی استفاده می نمایند. همان طور که می دانید مواد آلی سهم بیشتر آلاینده ها را تشکیل داده و استفاده از روش بیولوژیکی را متداول ساخته است. این روش با هزینه ای بسیار کم می تواند سهم عمده ای از آلاینده ها را مورد تصفیه قرار دهد که خود شامل: هوازی و بی هوازی می باشد.

با توجه به اینکه به تنهایی نمی توان با استفاده از یکی از روش های گفته شده، فاضلاب را تصفیه کرد، با تلفیقی از تمام روش های فوق در تصفیه فاضلاب های انسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

فرایندهای سیستم تصفیه فاضلاب انسانی

همان طور که گفتیم، روش بیولوژکی با تلفیق دو روش دیگر از روش های رایج در تصفیه می باشد که در مراحل اولیه تصفیه، گند زدایی و پیش تصفیه صورت می گیرد؛ به همین دلیلی است که بیشتر از روش بیولوژیکی استفاده می شود. آشغالگیری ذرات درشت در فاضلاب معمولا توسط واحد آشغالگیر صورت می پذیرد. اینکار برای جلوگیری از گرفتگی لوله ها انجام می پذیرد.

آشغالگیر ها را با توجه به قطرات ذرات عبوری، دبی فاضلاب، PH فاضلاب، دستی یا مکانیکی بودن و شرایط محل در ابعاد و ظرفیت های مختلف ساخته می شود. EAAS سیستم لجن فعال که هوادهی گسترده ای دارد را به عنوان یکی از بهترین روش ها برای هوازی سیستم بر می گزینند. دفع لجن یکی از مشکلات تصفیه خانه های فاضلاب می باشد و این مورد باعث شده است که سیستم لجن فعال بیشتر مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که نسبت به دیگر سیستم ها لجن کمتری را تولید می کند.

پس از استفاده از این سیستم باید گند زدایی صورت گیرد. فرایند گندزدایی برای جلوگیری از ورود میکروب و بیماری ها به منابع آب صورت می گیرد.

کیفیت فاضلاب بهداشتی:

به دلیل منشاء تولید فاضلاب (فعالیت انسانها) در تمام جهان تقریبا از کیفیت یکسانی برخوردار است، فاضلاب بهداشتی انسانی حاصل از ترکیب آب سیاه (سرویس بهداشتی) و آب خاکستری (استحمام، شستشوی ظروف، شستشوی لباس و …) می باشد که در کشور های توسعه یافته تاسیسات این دو قسمت از یکدیگر جدا می باشد تا مراحل تصفیه راحت تر صورت پذیرد؛ اما در ایران هر دو آنها وارد یک شبکه فاضلاب مشترک می گردد و باید به عنوان فاضلاب تحت سیستم تصفیه فاضلاب انسانی قرار گیرند.

تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

کیفیت ای نوع فاضلاب به عواملی چون سطح بهداشت، فرهنگ، سطح رفاه و بسیاری عوامل دیگر وابسته است که آنها را کمی از یکدیگر متمایز می سازد؛ اما همگی در یک بازه محدود آلاینده ها قرار دارند و برای احداث یک واحد تصفیه فاضلاب می توان به آن رجوع کرد.

آنالیز کیفی فاضلاب انسانی در ایران در صورت عدم انجام آزمایش بر روی آن، برای طراحی یک واحد سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی مطابق جدول زیر در نظر گرفته می شود.

سرانه تولید فاضلاب بهداشتی:

برای احداث یک واحد تصفیه به سرانه تولید فاضلاب نیاز داریم. حجم فاضلاب تولیدی به ازای هر نفر در طول شبانه روز را سرانه تولید فاضلاب می گویند. سرانه تولید در همه جا یکسان نیست و بستگی به عوامل بسیاری چون سطح بهداشت، فرهنگ، شرایط آب و هوایی، الگوی مصرف، کاربری محل و … دارد. میزان فاضلاب تولیدی یک مجموعه را می توان از روی قبض مصرف آب نیز برآورد کرد. در صورتی که قبض موجود نباشد این سرانه را در کاربری های مختلف در ایران طبق جدول زیر می توان تخمین زد.

ویژگی های سیستم تصفیه فاضلاب انسانی

سیستم های تصفیه فاضلاب انسانی امروزه در تمامی کشور های توسعه یافته و در حال توسعه و حتی در کشورهای جنگ زده ای چون افغانستان و عراق مورد استفاده قرار می گیرد. این کشور ها از مشتریان این سیستم های تولیدی شرکت های ایرانی می باشند. مزایای دستگاه های تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی عبارت اند از:

  • کارایی مناسب و اخذ تائیدیه استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست
  • عملکرد بدون ایجاد بو و آلودگی های زیست محیطی
  • ساخت سریع و آسان
  • قابلیت تغییر مکان دستگاه تصفیه فاضلاب انسانی حتی پس از نصب
  • امکان ارتقا ظرفیت سیستم تصفیه در دوران بهره برداری
  • استفاده از پساب خروجی برای کشاورزی وآبیاری فضای سبز

فرآیندهای تصفیه فاضلاب انسانی

این فرایند ها تنوع و گستردگی بسیاری دارند و انتخاب فرآیند مناسب از میان آنها امری مهم می باشد.

تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

سیستم تصفیه فاضلاب انسانی عمدتا به وسیله تلفیقی از روش های فیزیکی و شیمیایی و فرآیندهای بیولوژیکی صورت می گیرد، مهم ترین این فرایند ها عبارت اند از:

روش لجن فعال هوادهی گسترده (EAAS):

این فرآیند همان فرآیند ارتقا یافته لجن فعال می باشد که با انجام یک سری تغییرات در آن، معایب سیستم لجن فعال رفع گردیده است. از این فرآیند برای تصفیه فاضلاب بهداشتی جوامع کوچک همچون شهرک های مسکونی، کارگاه ها، کارخانجات، هتل ها و بیمارستان ها و… مورد استفاده قرار می گیرد. مقاومت این سیستم نسبت به شوک های هیدرولیکی و کیفی فاضلاب بسیار بالاست و در حال حاظر در اکثر تصفیه خانه های فاضلاب از این فرآیند جهت تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

روش MBBR:

در مکان هایی که با محدودیت فضا مواجه هستیم می توان از تصفیه فاضلاب به روش MBBR برای تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی استفاده کرد. این روش همان فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد که برای کاهش حجم مخزن هوادهی و در نتیجه کاهش فضای اشغالی از پکینگ مدیا شناور در مخزن هوادهی مورد استفاده قرار می گیرد و هزینه سرمایه گزاری اولیه را نیز کاهش می دهد.

تصفیه فاضلاب به روش MBBR

 

از مزایای دیگر این سیستم باید به شوک پذیری بالا و همچنین افزایش ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب در طول دوران بهره برداری با اضافه و کم نمودن مقدار پکینگ مدیا در حوضچه هوادهی اشاره کرد.

روش IFAS:

تصفیه فاضلاب با فرآیند IFAS نیز همچون فرآیند MBBR می باشد که اساس آن همان روش لجن فعال با هوادهی گسترده است؛ با این تفاوت که در این فرآیند از پکینگ مدیا ثابت به جای پکینگ مدیا شناور استفاده می گردد و باعث رشد میکروارگانیسم های هوازی بر روی این مدیا ها شده و با افزایش جمعیت میکروارگانیسم ها در واحد حجم و کاهش نسبت F به M در حوضچه هوادهی موجب افزایش راندمان سیستم تصفیه و کاهش حجم دستگاه تصفیه فاضلاب بهداشتی می گردد. از مزیت های این روش می توان شوک پذیری بالا، راندمان تصفیه مناسب، کاهش حجم مخزن و همچنین کاهش سرمایه گزاری اولیه و … را نام برد.

روش A2O:

این فرآیند همان فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد که برای تصفیه تکمیلی فاضلاب بهداشتی و حذف پارامتر هایی که برای آب های سطحی و چاه های جاذب که از مهم ترین مکان های تخلیه فاضلاب هستند، انجام گرفته است. بدین صورت که برای حذف نیترات و فسفات از خروجی فاضلاب، یک واحد بی هوازی و یک واحد آنوکسیک به اول آن اضافه گردیده است. از این فرآیند جهت تصفیه فاضلاب انسانی در مکانهایی که علاوه بر کاهش BOD، COD و … از فاضلاب، حذف نیترات و فسفات نیز در دستور کار قرار گیرد. جهت تخلیه پساب تصفیه شده به آب های سطحی و چاه جاذب که حذف نیترات و فسفات نیز مورد نیاز می باشد از این روش استفاده می کنند.

اماکنی که از سیستم تصفیه فاضلاب انسانی استفاده می کنند:

تقریبا می توان گفت که درتمامی مکانهای موجود که انسانها مشغول به زندگی و کار کردن می باشند، فاضلاب هم هست و در هر جایی که فاضلاب هست به سیستم تصفیه فاضلاب انسانی نیاز می باشد. مکانهایی چون هتل ها، رستوران ها، کارخانه ها، بیمارستان ها، کمپ های کارگری، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، دانشگاه ها، خوابگاه ها، مجتمع عای تفریحی و پارک و … همه و همه جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی خود اقدام به ساخت تصفیه خانه فاضلاب نموده تا به محیط زیست صدمه ای وارد نشود و از پساب تصفیه شده جهت مصارف خود اقدام نمایند.

واحد های دستگاه تصفیه فاضلاب انسانی بهداشتی:

سبد آشغالگیر، واحد متعادل سازی (سپپتیک تانک)، لاگون هوادهی، مخزن ته نشینی، واحد ضد کف، واحد تزریق کلر، ایستگاه پمپاژ به فیلترها، فیلتراسیون شنی و کربنی (مولتی مدیا)، واحد نگهداری خروجی تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی برای مصارف مورد نیاز، مخزن ذخیره لجن، اتاقک تجهیزات و تابلو برق، ایرلیفت پمپ.

ردیف منشاء تولید فاضلاب واحد محدوده
(لیتر در روز)
مقدار
(لیتر در روز)
1 واحدهای مسکونی شهرهای بزرگ نفر (120 تا 200) 150
شهرهای کوچک نفر (100تا 175) 120
روستاها نفر (75 تا 120) 95
2 ویلاهای تفریحی بدون استخر نفر (120 تا 250) 200
3 ساختمان های اداری پرسنل 8 ساعته نفر (30 تا 70) 55
پرسنل 24 ساعته نفر (70 تا 100) 90
4 کارخانه ها و کارگاه های صنعتی کارگر 8 ساعته نفر (40 تا 80) 65
کارگر 8 ساعته با استحمام نفر (100 تا 140) 120
کارگر 24 ساعته با استحمام نفر (130 تا 160) 150
5 کارگاه های ساختمانی پرسنل 8 ساعته نفر (40 تا 80) 60
نگهبان و کارگر 24 ساعته نفر (80 تا 120) 100

واحد های پکیج تصفیه فاضلاب انسانی بهداشتی

کیفیت پساب خروجی از دستگاه تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی:

سازمان حفاظت محیط زیست جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی استانداردی منتشر کرده است که سیستم های تصفیه می بایست پارامترهای آلاینده موجود در فاضلاب را بتوانند تا این حد کاهش دهند. این سه استاندارد عبارت اند از:

کشاورزی و آبیاری فضای سبز:

BOD5<100 mg/l COD<200 mg/l TSS<100 mg/l

تخلیه به آب های سطحی:

mg/l (لحضه ای 5۰) COD<60 mg/l (لحضه ای 100) TSS<40 mg/l (لحضه ای 6۰)

تخلیه به چاه جاذب:

mg/l (لحضه ای ۱۰۰) COD<60 mg/l (لحضه ای ۵۰)

برای طراحی تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی سه پارامتر مورد نیاز می باشد:

  1. کیفیت فاضلاب ورودی به تصفیه خانه: با توجه به آنالیز فاضلاب ورودی و در صورت در دسترس نبودن جدول پارامتر های فاضلاب (که در بالا آورده شده است)
  2. دبی ورودی به تصفیه خانه: با توجه به سرانه تولید فاضلاب (که در بالا توضیح داده شد)
  3. کیفیت پساب خروجی از تصفیه خانه: با توجه به محلی که قرار است خروجی تصفیه خانه صرف آن شود (محل های مورد مصرف در بالا آورده شده است)

قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب انسانی بهداشتی

مبلغی که برای سرمایه گزاری جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی باید در نظر گرفت بسیار مقرون به صرفه است و در مدت کمی سرمایه به سرمایه گزار باز خواهد گشت؛ چرا که توامان باعث عدم آلودگی زیست محیطی و توسعه پایدار در دراز مدت می گردد و هم با استفاده از پساب تصفیه شده در کشاورزی و آبیاری فضای سبز، می توان گفت که سرمایه به زودی به سرمایه گزار باز خواهد گشت. با این توضیحات هزینه لازم برای تصفیه فاضلاب به عواملی چون جنس سازه تصفیه خانه، فرآیند تصفیه و محلی که قرار است تصفیه خانه در آنجا احداث شود، بستگی دارد. بهترین گزینه برای فاضلاب بهداشتی، دستگاه های فلزی می باشد که به صورت پرتابل می باشد و در کارخانه شرکت تمدن تصفیه ایرانیان ساخته شده و به محل پروژه جهت نصب و راه اندازی و بهره برداری حمل می گردد.

جنس سازه تصفیه خانه:

سازه تصفیه خانه فاضلاب را می توان از جنس فلزی، بتنی، پلی اتیلنی و فایبرگلاسی ساخت. به دلیل تفاوت قیمت مصالح مورد استفاده در سازه هر یک از تصفیه خانه ها، قیمت هر یک از آنها نیز متفاوت خواهد شد.

فرآیند تصفیه:

فرآیند مورد استفاده در تصفیه فاضلاب نیز در قیمت تصفیه خانه تاثیر گذار می باشد چرا که تعیین کننده تجهیزات به کار رفته در تصفیه خانه و واحدهای مختلف دستگاه تصفیه فاضلاب و ابعاد قسمت های مختلف تصفیه خانه می باشد.

حجم فاضلاب تولیدی روزانه:

میزان فاضلاب تولیدی محدوده تحت پوشش سیستم تصفیه فاضلاب نیز در قیمت تصفیه خانه مهم می باشد چرا که تعیین کننده ابعاد تصفیه خانه و ظرفیت تجهیزات به کار رفنه در تصفیه خانه می باشد.

شرکت ما با بهره گیری از دانش روز دنیا و همچنین تجربه انجام صدها پروژه در زمینه تصفیه فاضلاب انسانی و همچنین بهره گیری از فناوری های نوین اقدام به طراحی، ساخت، اجرا، راه اندازی و بهره برداری از سیستم های تصفیه فاضلاب نموده است و در حال حاضر خود را به عنوان یکی از برترین شرکت های صنعت آب و فاضلاب و محیط زیست معرفی نماید.

روند تصفیه فاضلاب انسانی در تصفیه خانه

فاضلاب انسانی در ابتدا بهوسیله لوله کشی های موجود در ساختمانها وارد شبکه جمع آوری فاضلاب شده و در ورودی سپتیک تانک فاضلاب ابتدا از یک سبد آشغالگیر عبور داد می شود و در یک کانال دانه گیری، دانه های شن و ماسه موجود در فاضلاب حذف می گردد و بوسیله پمپ های لجن کش موجود در ایستگاه پمپاژ، به داخل دستگاه تصفیه فاضلاب بهداشتی هدایت می شود تا در مخزن بیولوژیکی هوازی، تحت تاثیر فعالیت میکروارگانیزم های هوازی سبب حذف آلاینده های موجود در فاضلاب و کاهش BOD و COD می گردد.

سپس فاضلاب وارد قسمت ته نشینی شده و لخنه های لجن تشکیل شده در مخزن هوادهی تحت تاثیر نیروی جاذبه در حوضچه ته نشینی ته نشین شده و بوسیله ایرلیفت پمپ قسمت مازاد لجن به مخزن ذخیره لجن انتقال یافته ور در آنجا تا زمان تخلیه، نگهداری می شود. خروجی زلال از سرریز های کنگره ای شکل ته نشینی وارد قسمت کلر زنی شده و پس از ضد عفونی و میکروب زدایی، از سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی خارج می شوند.

جهت برقراری تماس با کارشناسان شرکت و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 358 2002 0912 و 672 0 276 0263 تماس حاصل فرمائید.

مطالب مرتبط:

تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا