پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب واحدهای پیش ساخته، پرتابل و قابل نصب در مکانهای مختلف هستند که قابلیت تصفیه پسابهای صنعتی، بهداشتی، بیمارستانی و در مجموع هر نوع پسابی را بر اساس نحوه طراحی و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب را دارا می باشند تا از آسیب رساندن به محیط زیست و آبهای زیر زمینی جلوگیری کنند و از پساب تصفیه شده برای مصارفی همچون کشاورزی و آبیاری فضای سبز، تغذیه سفره آبهای زیرزمینی و همچنین در مواردی تخلیه به آبهای سطحی همچون رودخانه ها، دریاچه ها، دریاها و اقیانوس ها بهره برد.

امروزه پکیج های تصفیه فاضلاب از جنس فلزی، پلی اتیلن، فایبرگلاس و بتنی ساخته می شوند و در آنها از روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تصفیه استفاده می شود که روش بیولوژیکی خود به دو روش بیولوژیکی هوازی و بیهوازی تقسیم بندی می شود که در ادامه به تفصیل به شرح هر یک می پردازیم.

برای دریافت لیست قیمت سال 1400 و جدول مشخصات با شماره های 02632760672 و 09122002358 تماس بگیرید تا لیست کامل قیمت به همراه جدول کامل مشخصات فنی پکیج های تصفیه فاضلاب را دریافت نمائید.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب به چند عامل  بستی دارد:

 1. اول حجم فاضلاب: اینکه چه مقدار فاضلاب در روز باید تصفیه شود تاثیر مستقیم بر روی قیمت پکیج دارد
 2. دوم نوع فاضلاب: اینکه فاضلابی که قرار است تصفیه شود صنعتی است یا بهداشتی
 3. سوم استاندارد خروجی پکیج: اینکه قرار است فاضلاب تصفیه شده به کیفیت آب شرب و یا حتی آب مقطر برسد یا به استاندارد سازمان محیط زیست مبنی بر مصارف کشاورزی یا فلاش تانک یا شستشو یا آب آتشنشانی و یا هر مصرف دیگر
 4. چهارم جنس سازه: اینکه قرار است بدنه پکیج استیل باشد یا آهن یا پلی اتیلن یا بتن یا فایبرگلاس و یا هر جنس دیگری
 5. پنجم یرند تجهیزات: اینکه قرار است تجهیزات اروپایی استفاده شود یا چینی یا ایرانی و یا هر برند متفرقه دیگری
 6. ششم گارانتی پکیج: حداقل دو سال گارانتی برای پکیج تصفیه ضروری می باشد
 7. هفتم میزان سودی که شرکت پیمانکار برای خود در نظر می گیرد که مزیت رقابتی شرکت تمدن تصفیه ایرانیان به لحاظ قیمتی نسبت به سایر شرکتها در همین آیتم نهفته است

قیمت این پکیج به عواملی چون جنس سازه تصفیه خانه و فرآیند تصفیه بستگی دارد. قیمت پکیج بتنی در مقایسه با پکیج فلزی در حجم های کمتر از 500 مترمکعب گران تر است؛ اما در حجم های بیشتر از 500 مترمکعب توصیه می شود که از تصفیه خانه های بتنی جهت تصفیه خانه فاضلاب استفاده شود.

پکیج تصفیه فاضلاب بتنی از این جهت که باید در محل کارفرما اجرا گردد هزینه های ناشی از ساخت را اندکی افزایش می دهد؛ اما در پکیج های فلزی تصفیه خانه که در کارخانه شرکت تمدن تصفیه ساخته می شود و به محل پروژه منتقل می شود و تنها عملیات نصب و راه اندازی آنها در محل سایت کارفرما صورت می گیرد. فرآیند مورد استفاده در تصفیه فاضلاب بهداشتی نیز در قیمت تصفیه خانه بسیار موثر است چرا که تعیین کننده تجهیرات مورد استفاده در تصفیه خانه می باشد و به دلیل اینکه اکثر تجهیزات تصفیه خانه ها وارداتی هستند می تواند قیمت تصفیه خانه ها را در روش های گوناگون از یکدیگر متمایز سازد

پکیج تصفیه فاضلاب به منظور تصفیه فاضلاب های بهداشتی در مکان هایی که حجم فاضلاب روزانه کمتر از 500 مترمکعب باشد، مورد استفاده قرار می گیرد و در حجم های بیشتر، استفاده از تصفیه خانه های بتنی جهت تصفیه توصیه می شود.

شرکت تمدن تصفیه با بهره گیری از دانش روز دنیا و با استفاده از به روز ترین متد های تصفیه اقدام به طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی و بهره برداری از پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی نموده است.

ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب

 • کارایی مناسب جهت تصفیه
 • کسب تائیدیه های سازمان حفاظت محیط زیست
 • عدم انتشار بو و آلودگی های میکروبی در محل
 • دو سال گارانتی و ده سال وارانتی پکیج تصفیه
 • مصرف انرژی معقول نسبت به بازدهی سیستم تصفیه
 • پرتابل بودن و قابلیت حمل و جابجایی پکیج تصفیه حتی بعد از نصب و راه اندازی
 • بهره برداری ساده و بدون نیاز به اپراتور تمام وقت به کمک کنترل تمام اتوماتیک پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی توسط کنترل پنل PLC
 • امکان ارتقا ظرفیت تصفیه خانه در صورت افزایش حجم فاضلاب تولیدی در دوران بهره برداری و طرح های توسعه احتمالی
 • مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی اقصی نقاط کشور
 • بدون نیاز به تصفیه لجن تولیدی در پکیج

این شرکت مفتخر به همکاری با کارفرمایان محترمی از جمله وزارت کشور، وزارت علوم، وزارت صنایع و معادن، وزارت بهداشت، وزارت نفت، قرارگاه خاتم الانبیاء، شرکت مپنا، شرکت کیسون و سایر کارفرمایان خصوصی بخش صنعت کشور می باشد که با انجام صد ها پروزه در زمینه ساخت پکیج های تصفیه، توانسته این چالش زیست محیطی را به فرصتی برای رشد و توسعه پایدار کشور با استفاده از پساب تصفیه شده برای مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز و همچنین سایر مصارف تبدیل نماید.

لزوم وجود پکیج تصفیه فاضلاب در کارخانجات

امروزه، انتقال آب از کانال های آب شهری به شهرک های صنعتی هزینه های زیادی در بر دارد به همین دلیل کارخانه جات برای کاهش هزینه های خود ملزم به استفاده از پکیج تصفیه می باشند. وجود این پکیج در کارخانه جات موجب می شود که آنها بتوانند از پساب خود دوباره استفاده کرده و علاوه بر کم شدن هزینه ها، محیط زیست را نیز سالم نگه دارند. علاوه بر این دولت قوانینی را وضع کرده که کارخانه جات را موظف به تهیه پکیج های تصفیه کرده است.

به صورت یک سیستم است که برای تصفیه فاضلاب انسانی بهداشتی و صنعتی بکار می رود این سیستم ها دارای تجهیزات کافی برای تصفیه می باشند به همین خاطر به پکیچ تصفیه فاضلاب معروف می باشد. استفاده از این پکیج امروزه در اجتماعات در حال افزایش می باشد. پس از ورود پساب آلوده به پکیچ ها فرایند هایی بر روی فاضلاب انجام گرفته و در نتیجه خروجی پسابی بدون بو و قابل استفاده در کشاورزی و قابل دفع در محیط زیست می باشد.

مهمترین هدف کاربرد پکیچ تصفیه، ساخت تصفیه خانه کوچک می باشد. در نتیجه تصفیه خانه فاضلاب یک روش کوتاه مدت و بلندمدت پایدار برای مقابله با مشکل بحران آب در دنیا می باشد با افزایش میزان جمعیت جهان میزان مصرفی آب نیز بیشتر می شود در نهایت با تصفیه فاضلابها و برگرداندن آن به چرخه مصرف می توان به کمبود آب کمک کرد سابقه استفاده از پکیج های تصفیه به صد ساله اخیر و صنعتی شدن جوامع بر می گردد و تا کنون انواع مختلفی از این پکیج ها با قابلیت ها توانمندی های مختلف به همراه روشهای تصفیه طراحی و اجرا شده است.

9 مزیت استفاده از پکیج فاضلاب

 • قابلیت حمل و نقل و جابجایی در هر محل
 • ظاهر مناسب
 • مصرف پایین تر انرژی
 • سهولت در بهره برداری
 • قابل ارتقا بودن در صورت تغییر محل
 • تامین شرایط بهداشتی برای زندگی افراد
 • بازیابی فاضلاب
 • تولید کود طبیعی
 • پاک نگهداری محیط

واحدهای تصفیه خانه فاضلاب

 • آشغالگیر: جهت جلوگیری از ورود ذرات درشت به پکیج تصفیه که باعث خرابی پمپ ها و گرفتی لوله های خروجی می گردد.
 • دانه گیر: جهت جلوگیری از ورود ذرات شن و ماسه که باعث گرفتی دیفیوزر های هوادهی و در دراز مدت، منجر به پر شدن واحد های مختلف پکیج می گردد.
 • متعادل ساز: با توجه به اینکه ورود فاضلاب در طول شبانه روز به پکیج، چه از لحاظ کمی و کیفی متغییر می باشد از یک مخزن متعادل ساز جهت جلوگیری از وارد آمدن شوک های آلی و هیدرولیکی قرار داده می شود.
 • ایستگاه پمپاژ: با توجه به اینکه لوله های انتقال فاضلاب در زیر زمین هستند و به طبع آن متعادل ساز نیز در زیر زمین اجرا می شود و با توجه به اینکه پکیج های تصفیه فاضلاب معمولا بر روی سطح زمین قرار داده می شوند از یک ایستگاه پمپاژ جهت انتقال فاضلاب به داخل پکیج استفاده می شود.
 • واحد بی هوازی: جهت حذف فسفات از جریان فاضلاب در پکیج تصفیه
 • آنوکسیک: جهت حذف نیترات از جریان فاضلاب در این پکیج
 • هوادهی: جهت هوادهی فاضلاب و انجام فرآیندهای بیولوژیکی تصفیه خانه جهت حذف آلاینده های موجود در فاضلاب به وسیله تغذیه میکروارگانیسم ها
 • ته نشینی: فرآیندهای انجام شده در واحد هوادهی منجر به تولید توده های بیولوژکی سنگینی می شوند که بوسیله ته نشینی می توان آنها را از جریان فاضلاب حذف نمود که این کار در مخزن ته نشینی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی به وقوع می پیوندد.
 • کلر زنی: جهت میکروب زدایی فاضلاب تصفیه شده و جلوگیری از آلودگی منابع پذرنده از کلر جهت میکروب زدایی پساب تصفیه شده استفاده می گردد.
 • فیلتراسیون: جهت حذف مواد معلق از فیلتر شنی و جهت حذف رنگ و بو از فیلتر کربنی بعد از پکیج تصفیه استفاده می شود.
 • مخزن نگهداری و هضم لجن: جهت هضم لجن و نگهداری و تخلیه دوره ای لجن درون پکیج تصفیه از این مخزن استفاده می شود.

فرآیندهای مورد استفاده در ساخت پکیج

 1. فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده
 2. فرآیند MBBR
 3. فرآیند IFAS
 4. فرآیند A2O
 5. فرآیند SBR
 6. فرآیند MBR

فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده

تصفیه با روش لجن فعال با هوادهی گسترده پرکاربردترین روش ساخت پکیج تصفیه فاضلاب انسانی بهداشتی می باشد که به دلیل راندمان بالا در تصفیه و تولید لجن کمتر، بیشتر از این سیستم استفاده می شود.

ویژگی هایی که منجر به استفاده از این سیستم شده عبارت اند از:

 • کیفیت بالا خروجی فاضلاب مطابق با استانداردهای زیست محیطی
 • اپراتوری آسان و تابلو برق تمام اتوماتیک PLC
 • مقاومت در برابر شوک های آلی و هیدرولیکی

فرآیند MBBR

تصفیه فاضلاب به روش MBBR، همان فرآیند لجن فعال هوادهی گسترده می باشد که در آن جهت افزایش جمعیت میکروارگانیسم ها در حوض هوادهی و به دنبال آن افزایش راندمان تصفیه خانه فاضلاب، از پکینگ مدیا معلق در حوض هوادهی استفاده می گردد. با رشد میکروارگانیزم ها بر روی مدیا و عدم خروج آنها از حوض هوادهی و افزایش نسبت میکروارگانیزم ها نسبت به فود موجود در فاضلاب عمل تصفیه به خوبی انجام می گیرد.

تصفیه فاضلاب به روش IFAS

این روش مشابه روش MBBR می باشد که پایه آن لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد با این تفاوت که اینبار از پکینگ مدیا ثابت در حوض هوادهی برای افزایش جمعیت میکروارگانیزم ها استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب به روش A2O

این فرآیند نیز همان فرآیند لجن فعال هوادهی گسترده می باشد که جهت حذف نیترات و فسفات از پساب خروجی دو واحد بی هوازی و آنوکسیک به ابتدای فرآیند لجن فعال درون پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی اضافه شده است.

فرآیند SBR

این روش نیز همان فرآیند لجن فعال می باشد که تمامی فرآیندهای تصفیه در یک مخزن اتفاق می افتد و معمولا در دبی های پایین از آن استفاده می شود (اما در دبی های بالا نیز می توان از آن استفاده کرد که به دلیل مشکلات بهره برداری چندان توصیه نمیشود).

تصفیه فاضلاب به روش MBR

فرایند MBR در تصفیه فاضلاب، جز جدیدترین و پیشرفته ترین روش در طراحی و ساخت پکیج تصفیه می باشد که خروجی آن به مراتب با کیفیت از سایر روش های تصفیه فاضلاب است؛ اما هزینه اجرای آن بسیار بیشتر از سایر روش ها می باشد و ممبران های آن هر چند سال بسته به نوع بهره برداری باید تعویض گردد و به یک اپراتور ماهر برای بهره برداری از آن نیاز داریم.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب از نظر جنس سازه

قبل از معرفی پکیج ها از نظر جنس باید بگوییم که فاضلاب به دو دسته تقسیم می شود، 1- فاضلاب بهداشتی (فاضلاب منازل، مجتمع های تجاری و اداری، بیمارستان ها و…) که از فاضلاب های بیوشیمیایی و تجزیه پذیر تشکیل می شوند. 2- فاضلاب صنعتی (فاضلاب مراکز صنعیت، تولیدی، کارخانه جات لبنی و…) که از فاضلاب شیمیایی و تجزیه ناپذیر تشکیل می شود. حال به بررسی جنس سازه های تصفیه خانه ها می پردازیم.

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب انسانی از فولاد ST37 و یا ST52 ساخته می شود که ورق های دیواره و کف با پروفیل و در برخی از موارد با ناودانی مهار می شوند تا مقاومت سازه ای پکیج را حفظ کنند. پس از اتمام عملیات ساخت تمامی سطوح پکیج سند بلاست می شود و سپس به وسیله ایرلس (Airless) سه لایه رنگ آمیزی می گردد.

در سطوح داخلی سه لایه رنگ به ترتیب زینک ریچ اپوکسی، لایه میانی و کولتار اپوکسی و در سطوح خارجی که در تماس با محیط هستند سه لایه رنگ زینک ریچ اپوکسی، لایه میانی و پلی اورتان زده می شود. پایپینگ پکیج تصفیه فاضلاب از جنس گالوانیزه، پلی اتیلن و پلی پروپیلن میباشد.
پکیج و فرایند پلی اتیلنی تصفیه خانه

فاضلاب پس از ورود به پکیج، از آشغالگیر عبور کرده و وارد مرحله دانه گیری می شود. سپس توسط پمپ های لجن کش به داخل پکیج تصفیه وارد می شود. پس از ورورد فاضلاب به داخل مخزن، توسط قسمت هوازی مواد آلی و آلاینده های داخل آن به وسیله میکروارگانیسم ها تجزیه شده و فاضلاب وارد قسمت ته نشینی می شود. پس از ته نشینی بیومس، آب شفاف وارد قسمت کلر زنی می شود. این کلر زنی برای ضد عفونی کردن آب و گند زدایی استفاده می شود. شما از آب تصفیه شده می توانید در مصارف کشاورزی استفاده نمایید.

پکیج های تصفیه فاضلاب در محل هایی که رطوبت بالاست و امکان پوسیدگی فلز در آنجا زیاد است و یا در محل هایی که می خواهند به صورت فنی سیستم تصفیه فاضلاب را اجرا کنند مورد استفاده قرار می گیرد. سازه پکیج از جنس پلی اتیلن گرید 100 می باشد که به دو صورت کورتیوب و اسپیرال تولید می شود. پایپینگ این پکیج می تواند گالوانیزه، پلی اتیلن و پلی پروپیلن باشد.

پکیج فایبرگلاس تصفیه خانه

در جاهایی که حساسیت محل تصفیه خانه به دلیل شرایط محیطی بسیار بالاست از پکیج فایبرگلاس استفاده می شود که در برابر تمامی ترکیبات موجود در فاضلاب مقاوم است.

پکیج تصفیه فاضلاب بتنی

در مکانهایی که حجم فاضلاب تولیدی بالاست استفاده از تصفیه خانه بتنی فاضلاب نسبت سایر گزینه ها مقرون به صرفه می باشد. تصفیه خانه های بتنی فاضلاب را هم می توان به صورت مدفون و هم به صورت سطحی اجرا نمود.

 

مسیر تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب

فاضلاب تولید شده در اثر مصارف بهداشتی و … توسط شبکه جمع آوری فاضلاب به محل تصفیه خاانه هدایت می شود. در ابتدا فاضلاب درون مخزن متعادل ساز یا همان سپتیک تانک ریخته می شود تا نوسانات کمی و کیفی آن گرفته شود، سپس بوسیله ایستگاه پمپاژ به درون پکیج تصفیه پمپاژ می شود.

درون پکیج ابتدا فاضلاب به واحد هوادهی ریخته می شود تا بوسیله هوادهی توسط بلوئر ها و رشد میکروارگانیسم ها، سبب تصفیه و پالایش فاضلاب و کاهش بار آلی فاضلاب گردد. سپس فاضلاب هوادهی شده بوسیله لوله L شکل و استوانه هادی و در برخی موارد بوسیله دیوار چربی گیری واری مخزن ته نشینی می شود.

مخزن ته نشینی به دلیل طراحی خاصی که دارد سبب تفکیک ذرات لخته شده فاضلاب از آب می شود و آب زلال از ته نشینی به قسمت کلر زنی هدایت می شود تا در آن میکروارگانیسم های موجود از جریان فاضلاب حذف گردند و به محیط زیست آسیبی نرسانند و باعث بیماری های میکروبی نگردند.

طراحی و ساخت پکیج تصفیه

به سه پارامتر برای طراحی و ساخت پکیج فاضلاب؛ مورد نیاز است تا بتوان سیستم تصفیه آن را طراحی نمود. این سه پارامتر عبارت است از:

حجم فاضلاب تولیدی روزانه

برای طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب نیاز داریم که بدانیم چه حجمی از فاضلاب در روز تولید می شود. میزان فاضلاب تولیدی به عواملی چون تعداد نفرات و کاربری مجوعه ای که می خواهیم حجم فاضلاب آن را تخمین بزنیم بستگی داردف البته برای تخمین دقیق تر حجم فاضلاب تولیدی عواملی چون سطح بهداشت و فرهنگ نیز تاثیر بسزایی در حجم فاضلاب تولیدی دارند.

آنالیز فاضلاب تولیدی

پارامترهای آلاینده فاضلاب مهمترین سهم را در تعیین فرآیند فاضلا ببر عهده دارند. در واقع باید بدانیم که نوع فاضلاب و آلاینده های موجود در آن چیست و سپس به طراحی واحد های فرآیندی تصفیه خانه فاضلاب برای حذف آنها بپردازیم.

کیفیت پسای خروجی

سازمان محیط زیست کشور سه استاندارد برای کیفیت پساب خروجی منتشر نموده است که شامل تخلیه به آب های سطحی، تخلیه به چاه جاذب و استفاده در مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز می باشد که پکیج تصفیه فاضلاب انسانی این کیفیت را برای آبیاری مصارف کشاورزی به وجود می آورد.

لزوم وجود پکیج تصفیه فاضلاب در کارخانجات

امروزه، انتقال آب از کانال های آب شهری به شهرک های صنعتی هزینه های زیادی در بر دارد به همین دلیل کارخانه جات برای کاهش هزینه های خود ملزم به استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب می باشند. وجود این پکیج در کارخانه جات موجب می شود که آنها بتوانند از پساب خود دوباره استفاده کرده و علاوه بر کم شدن هزینه ها، محیط زیست را نیز سالم نگه دارند. علاوه بر این دولت قوانینی را وضع کرده که کارخانه جات را موظف به تهیه پکیج های تصفیه فاضلاب کرده است.

به صورت یک سیستم است که برای تصفیه فاضلاب انسانی – بهداشتی و صنعتی بکار می رود این سیستم ها دارای تجهیزات کافی برای تصفیه فاضلاب می باشند به همین خاطر به پکیچ تصفیه فاضلاب معروف می باشد. استفاده از پکیچ تصفیه فاضلاب امروزه در اجتماعات در حال افزایش می باشد. پس از ورود پساب آلوده به پکیچ ها فرایند هایی بر روی فاضلاب انجام گرفته و در نتیجه خروجی پسابی بدون بو و قابل استفاده در کشاورزی و قابل دفع در محیط زیست می باشد.

مهمترین هدف کاربرد پکیچ تصفیه فاضلاب ساخت تصفیه خانه کوچک می باشد. در نتیجه تصفیه فاضلاب یک روش کوتاه مدت و بلندمدت پایدار برای مقابله با مشکل بحران آب در دنیا می باشد با افزایش میزان جمعیت جهان میزان مصرفی آب نیز بیشتر می شود در نهایت با تصفیه فاضلاب و برگرداندن آن به چرخه مصرف می توان به کمبود آب کمک کرد سابقه استفاده از پکیج های تصفیه به صد ساله اخیر و صنعتی شدن جوامع بر می گردد و تا کنون انواع مختلفی از این پکیج ها با قابلیت ها توانمندی های مختلف به همراه روشهای تصفیه طراحی و اجرا شده است.


کاربرد های پکیج تصفیه فاضلاب

 1. پکیچ تصفیه فاضلاب جهت تصفیه فاضلاب بیمارستان ها
 2. پکیچ تصفیه فاضلاب انسانی – بهداشتی
 3. پکیچ تصفیه فاضلاب مناطق مسکونی
 4. پکیچ تصفیه فاضلاب کارخانجات صنعتی
 5. ترمینال ها، بنادر فرودگاهها
 6. پکیچ تصفیه فاضلاب کشتارگاه
 7. پکیچ تصفیه فاضلاب هتل ها
 8. تأسیسات مجاور سدها، رودخانه ها و چاههای آب
 9. مراکز تفریحی، آموزشی و نظامی

چند نکته مهم در طراحی پکیج تصفیه

این نکته را به خاطر داشته باشید که فرایند گندزداریی، پس از بیرون آمدن فاضلاب از پساب، فرایندی اجباری است و باید در طراحی تصفیه خانه شما وجود داشته باشد. این را بدانید که در طراحی تصفیه خانه، در مدت زمان توقف فاضلاب باید به نوسان تولید فاضلاب شهری نیز توجه شود.

اگر پکیج تصفیه شما به درستی کار کند، می توانید در دومین مرحله تصفیه، آلودگی را تا 96 درصد کاهش دهید. جهت دریافت لیست قیمت و جدول مشخصات با شماره 09122002358 و 02632760672 تماس بگیرید.

امتیاز کاربران page
دکمه بازگشت به بالا