تصفیه فاضلاب رستوران

تصفیه فاضلاب رستوران و آشپزخانه

در ابتدا به تفاوت تصفیه فاضلاب رستوران و آشپزخانه می پردازیم. تفاوت این دو در درجه اول به میزان فاضلاب تولیدی این دو مکان بر می گردد چرا که در تعداد پرس های یکسان غذا، فاضلاب تولیدی رستوران به مراتب بیشتر از آشپزخانه می باشد چراکه علاوه بر پخت غذا، شستشوی ظروف سرو غذا نیز در رستوران صورت می پذیرد اما در آشپزخانه غذا پس از پخت و سر، به محل دیگری برای خوردن منتقل می شود. همچنین در کیفیت فاضلاب تولیدی در این دو مکان نیز تفاوت هایی وجود دارد. در فاضلاب رستوران به دلیل شستشوی ظروف حاوی مقادیر زیادی دترجنت، چربی، ذراتی از غذای باقیمانده، روغن و ذرات خاک می باشد.

فاضلاب رستوران ها و آشپزخانه ا به دلیل چربی و روغن بسیار زیاد، مواد آلی و فسادپذیری سریع آن می بایست حتما تصفیه گردد چراکه دفع غیر اصولی آن میتواند صدمات زیادی به محیط زیست وارد کند. برخی از این صدمات عبارت اند از:

  1. چاههای جذبی فاضلاب، با ورود چربی دچار گرفتگی جداره شده و چاه قدرت جذب خود را از دست می دهد و پر می شود.
  2. دفع نامناسب در محیط اطراف رستوران، بوی نامطبوعی ایجاد می کند.

حجم فاضلاب تولیدی در رستوران:

حجم فاضلاب تولیدی در رستوران با تعداد پرس غذا، نحوه پخت و همچنین سطح بهداشت رستوران و یا آشپزخانه ارتباط مستقیمی دارد. البته در فاضلاب رستوران نیز همچون فاضلاب بهداشتی و … بهترین روش رای برآورد میزان فاضلاب مجموعه میزان آب مصرفی می باشد که حجم فاضلاب تولیدی حدود 80 تا 90 درصد میزان آب مصرفی می باشد.

در صورتی میزان آب مصرفی را ندانیم باید به سراغ سرانه تولید فاضلاب به ازای چخت هر پرس غذا برویم تا با دانستن سرانه تولید فاضلاب و همچنین تعداد پرس غذای طبخ شده، حجم فاضلاب تولیدی را برآورد کنیم. به طور معمول در ایران سرانه تولید فاضلاب به ازای طبخ هر پرس غذا را بین 10 تا 20 لیتر در نظر می گیرند که اختلاف ابتدا و انتهای این بازه به دلیل تفاوت رستوران ها در طبخ سنتی و یا صنعتی، تعداد پرس غذا و همچنین سطح بهداشت می باشد.

کیفیت فاضلاب تولیدی در آشپزخانه و رستوران:

مواد تشکیل دهنده فاضلاب رستوران ها و آشپزخانه ها عمدتا چربی و روغن، مواد شوینده (دترجنت ها)، باقیمانده مواد غذایی، ذرات خاک و … می باشد. این مواد به همراه مقدار زیادی آب، فاضلاب رستوران و آشپزخانه ها را تشکیل می دهند. در صورت نبود آنایز فاضلاب، آنالیز کیفی فاضلاب رستوران ها و آشپزخانه ها طبق جدول زیر در نظر گرفته می شود.

جدول: آنالیز کیفی فاضلاب رستوران ها و آشپزخانه ها

روش تصفیه فاضلاب آشپزخانه و رستوران:

انتخاب روش تصفیه فاضلاب رستوران نیز همانند روش انتخابی جهت تصفیه فاضلاب های دیگر از اهمیت ویزه ای برخوردار است چرا که در صورت انتخاب اشتباه روش تصفیه نه تنها به بازدهی که از پکیج تصفیه فاضلاب رستوران انتظار داریم دست نخواهیم یافت بلکه زمان، هزینه و انرژی خود را نیز هدر داده ایم.

با توجه به میزان چربی و روغن موجود در فاضلاب و همچنین ذرات باقیمانده مواد غذایی و ایضا ذرات خاک، وجود یک عدد چربیگیر (سپتیک تانک) در ابتدای پکیج تصفیه فاضلاب احساس میشود تا با حذف ذرات معلق، چربی و ذرات غذا بتواند پسابی که عاری از این مواد باشد را وارد پکیج تصفیه فاضلاب سازد تا خللی در روند تصفیه فاضلاب پیش نیاید.

همچنین این مخزن نقش متعادل ساز را نیز ایفا می کند تا پساب با دبی یکسان و یکنواخت از لحاظ کیفی و کمی وارد پکیج تصفیه فاضلاب رستوران و آشپزخانه گردد. با توجه به ماهیت فاضلاب رستوران و آشپزخانه، بهترین گزینه برای تصفیه این فاضلاب ها روش بیولوژیکی می باشد.

ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب آشپزخانه و رستوران:

  1. تصفیه فاضلاب جهت استفاده مجدد پساب تصفیه شده در مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز
  2. بهره برداری آسان بدون نیاز به اپراتور تمام وقت
  3. پرتابل بودن پکیج فلزی تصفیه فاضلاب رستوران
  4. عدم تولید بو و آلودگی های محیطی

معایب پکیج تصفیه فاضلاب آشپزخانه و رستوران:

  • هزینه بیشتر در مقایسه با دفع فاضلاب درون چاه جذبی
  • اشغال فضای آزاد رستوران در صورت کار به صورت سطحی
  • مصرف انرژی بیشتر در مقایسه با دفع در چاه جذبی

5/5 - (2 امتیاز)
دکمه بازگشت به بالا