پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی یکی از انواع مختلف پکیج تصفیه فاضلاب می باشد که کاربرد گسترده ای در تصفیه انواع فاضلاب های انسانی تولیدی کارخانه ها، کارگاه ها، شرکت ها، معادن، کمپ های کارگری و … دارد. پکیج تصفیه فاضلاب انسانی قابلیت تصفیه فاضلاب و رساندن کیفیت فاضلاب به استانداردهای سازمان محیط زیست مبنی بر مصارف پساب تصفیه شده در کشاورزی و آبیاری فضای سبز و همچنین سایر مصارف را به فراخور نیاز کارفرما دارد.

برای دریافت تائیدیه های دریافت شده از سازمان محیط زیست برای پکیج های ساخته شده می توانید با شماره های
09122002358

02632760672

تماس حاصل فرمائید.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی
پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

فاضلاب انسانی چیست؟

به زبان ساده فاضلاب هر آبی است که توسط انسان آلوده شده باشد و شامل موارد زیر می‌شود:

 • شستشوی توالت و ادرار (این ضایعات به آب سیاه معروف است)
 • حمام کردن، دوش گرفتن و شستن لباس و ظروف (آب خاکستری)
 • فعالیت‌های تجاری و صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی چیست؟

در سال‌های اخیر تمایل روزافزونی به استفاده از تصفیه‌خانه‌های پیش‌ساخته آب و فاضلاب در قالب بسته‌های قابل‌حمل به‌ویژه برای جوامع کوچک مانند مناطق روستایی، اردوگاه‌ها، کارگاه‌ها و واحدهای نظامی وجود داشته است.

با تولید تصفیه‌خانه‌های پیش‌ساخته در قالب واحدهای آماده، علاوه بر کاهش چشمگیر هزینه‌ها و زمان موردنیاز، امکان حمل و جابه‌جایی آنها در قالب کانتینرهای استاندارد نیز وجود دارد. استفاده از این واحدهای پیش‌ساخته به‌عنوان راهکاری مقرون‌به‌صرفه و ایمن در تصفیه فاضلاب جوامع کوچک و رفع مشکلات زیست‌محیطی واحدهای آلاینده شهری و صنعتی توصیه می‌شود.

دلیل اصلی طراحی و ساخت این پکیج، جلوگیری از شیوع انواع بیماری‌های عفونی و ورود مواد آلی مضر به محیط‌زیست در مکان‌هایی است که به شبکه‌های مرکزی فاضلاب متصل نیستند. به‌عنوان‌مثال در واحدهای بیمارستانی یا اردوگاه‌های نظامی و امدادی و حتی مجتمع‌های مسکونی می‌توان از این تجهیزات برای تصفیه پساب‎های انسانی و بهداشتی استفاده کرد.

پساب‌های آلوده و بیماری‌زا پس از هدایت به پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و طی مراحل مختلف تصفیه به پسابی شفاف، بی بو و معلق بدون مواد جامد تبدیل شده و پس از ضدعفونی با ترکیبات کلر یا ازن مطابق با استانداردهای زیست‌محیطی قابل دفع می‌شوند.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی
پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

چرا پکیج تصفیه فاضلاب انسانی مهم است؟

پکیج تصفیه پساب خود را به‌عنوان یک ابزار حفظ آب در نظر بگیرید. با حذف مواد جامد معلق و سایر آلاینده‌ها، سیستم شما از آلودگی آب‌های زیرزمینی جلوگیری می‌کند که می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • آب آشامیدنی آلوده
 • کمبود آب
 • دریاچه‌ها و رودخانه‌های کثیف
 • تعداد کمتری از گونه‌های آبزی
 • خطرات برای دام
 • هزینه‌های اقتصادی

روش پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

وجود مواد آلی، باکتری‌ها و مواد شوینده و… در فاضلاب محیط‌های مسکونی و اداری باعث ایجاد دو نوع فاضلاب می‌شود. آب خاکستری، آبی است که از فرایند شستشو ایجاد می‌شود و دیگری آب توالت است. این دو گروه هرکدام ویژگی‌های خاصی دارند و آلاینده‌های موجود در آنها متفاوت است. ترکیب این دو گروه در نهایت منجر به ایجاد پساب‎های انسانی و بهداشتی می‌شود که نفوذ آنها به داخل زمین منشأ بسیاری از بیماری‌های عفونی و مشکلات زیست‌محیطی است.

ازاین‌رو در طراحی و تولید پکیج تصفیه، مجموعه‌ای از روش‌ها برای حذف انواع آلاینده‌ها از پساب در نظر گرفته شده است. از جمله روش‌های مورداستفاده در پکیج تصفیه پساب‌های انسانی و بهداشتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصفیه فیزیکی فاضلاب انسانی

یکی از اولین قدم‌ها در طراحی پکیج تصفیه پساب‎های انسانی استفاده از روش‌های فیزیکی برای حذف آلاینده‌ها است. مجموعه فعالیت‌های انجام شده در این مرحله شامل جمع‌آوری زباله و حذف مواد جامد در فاضلاب می‌شود. در این مرحله از پکیج تصفیه فاضلاب انسانی مواد آلی و آلاینده‌های شیمیایی را نمی‌توان حذف کرد.

تصفیه شیمیایی فاضلاب انسانی

برای ازبین‌بردن بسیاری از آلاینده‌های موجود در فاضلاب، لازم است مواد شیمیایی مختلفی به فاضلاب تزریق شود. به‌عنوان‌مثال در این مرحله کلرزنی، تزریق گاز ازن، هوادهی و شفاف‌سازی با مواد مختلف انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین کارهایی که در این مرحله اتفاق می‌افتد حذف ذرات کلوئیدی با تزریق مواد منعقدکننده است که تأثیر زیادی در شفاف‌سازی آب خواهد داشت.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی با روش‌های بیولوژیکی

یکی دیگر از مراحل بسیار مهم در پکیج تصفیه پساب‎های بهداشتی و انسانی استفاده از فرایندهای هوازی و بی‌هوازی است. فرایند لجن فعال با هوادهی عمیق با کشت معلق یا رشد ثابت توسط باکتری‌های هوازی انجام می‌شود.

راندمان تصفیه فاضلاب حدود 95 درصد حذف آلاینده‌های قابل‌توجهی مانند BOD، COD و TSS است که در صورت اضافه‌کردن رآکتورهای بی‌هوازی و بدون اکسیژن اضافی برای تصفیه فاضلاب اضافی امکان‌پذیر است. باتوجه‌به اینکه روش لجن فعال متداول دارای معایبی از جمله نیاز به واحد تصفیه لجن است، لذا برای پکیج‌ها از روش لجن فعال گسترده استفاده می‌شود.

روش لجن فعال هوادهی گسترده (EASS)

هوادهی گسترده رایج‌ترین روش تصفیه لجن فعال در جهان است که به طور گسترده برای تصفیه فاضلاب و پساب جوامع کوچک استفاده می‌شود. در این روش میکروب‌های موجود در فاضلاب و پساب معمولاً بین 18 تا 30 ساعت در معرض شرایط هوازی قرار می‌گیرند و میزان آلودگی آلی را کاهش می‌دهند. ازآنجایی‌که توده‌های بیولوژیکی (MLSS) برای مدت نسبتاً طولانی با اکسیژن در تماس هستند، لجن اضافی نیز بسیار کوچک است.

در زیست پالایی، تمام لجن تولید شده توسط مخزن ته‌نشینی با روش هوادهی گسترده به مخزن هوادهی بازگردانده می‌شود. پکیج تصفیه فاضلاب انسانی که با روش هوادهی گسترده طراحی شده‌ باشد، در صورت مدیریت صحیح، علاوه بر تصفیه عالی فاضلاب، معمولاً بدون بو و بدون مشکل کار می‌کند.

فرایند کلی تصفیه به این صورت است که فاضلاب از شبکه فاضلاب وارد ایستگاه پمپاژ شده و از آنجا به مخزن هوادهی هدایت می‌شود. هوادهی عمیق است و هوای موردنیاز برای تأمین اکسیژن موردنیاز باکتری‌های هوازی توسط دمنده تأمین شده و توسط نازل در سراسر سطح پخش می‌شود. این نازل‌ها عملیات اختلاط را نیز انجام می‌دهند.

پس از تجزیه، پساب وارد بخش ته‌نشینی شده و توسط بریدگی V جمع‌آوری می‌شود. سپس به قسمت کلرزنی می‌رود و بخشی از لجن ته‌نشین شده به قسمت هوادهی برگردانده شده و قسمت دیگر به قسمت مخزن لجن منتقل می‌شود.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

بسته به نوع فاضلاب و محل استفاده از این پکیج قسمت‌های مختلفی برای آن در نظر گرفته شده است. هر واحد تصفیه فاضلاب کامل دارای لوازم جانبی لازم مانند تجهیزات جمع‌آوری زباله، سیستم پمپاژ، دمنده هوادهی، زلال‌ساز، هاضم لجن، مخزن ضدعفونی و تابلو برق به همراه کابل‌کشی و لوله‌های ارتباطی است.

مخازن پکیج از ورق‌ها و پروفیل‌های کربن استیل ساخته شده‌اند و توسط پرایمرها و پوشش‌های اپوکسی در برابر خوردگی محافظت می‌شوند. برخی از مخازن در نظر گرفته شده برای این پکیج که بیشتر در محیط‌های کم‌ظرفیت مورداستفاده قرار می‌گیرند از پلی‌اتیلن و فایبرگلاس ساخته شده‌اند که به‌عنوان رآکتور تصفیه فاضلاب عمل می‌کنند.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

در طراحی و تولید پکیج‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی، چند بخش مهم در نظر گرفته می‌شود که عبارت‌اند از:

۱. متعادل ساز

این قسمت از پکیج تصفیه فاضلاب انسانی، نقش مهمی در زمینه راهبری سیستم دارد. همان‌طور که از نام آن مشخص است، برای ایجاد تعادل در جریان ورودی به پکیج، از متعادل ساز استفاده می‌شود. فاضلابی که در طول شبانه‌روز وارد پکیج می‌شود، جریان ثابتی ندارد. به این صورت که در یک‌زمان خاص، مقدار آن به بیشترین میزان می‌رسد و در زمانی دیگر صفر می‌شود.

عدم وجود دستگاهی که جریان ورودی فاضلاب را تنظیم کند، باعث ایجاد مشکلات زیادی در پکیج خواهد شد. بنابراین استفاده از دستگاه متعادل ساز که به شکل حوض‌های ته‌نشینی اولیه طراحی و ساخته می‌شوند، علاوه بر ته‌نشین کردن میزانی از آلودگی، تعادل را برای جریان ورودی برقرار خواهد کرد.

همچنین در برخی از مواقع فاضلاب یا به ‌شدت اسیدی و یا به ‌شدت بازی می‌شود که برای جلوگیری از ایجاد مشکل از این قسمت برای به‌وجودآوردن رنج مناسبی از PH یعنی درجه اسیدیته فاضلاب استفاده می‌شود. همچنین از متعادل‎ساز می‌توان به‌عنوان ایستگاه پمپاژ برای قسمت بعدی از پکیج استفاده کرد.

یکی دیگر از کاربردهای دستگاه متعادل ساز تنظیم PH فاضلاب است. درصورتی‌که فاضلاب به حد زیادی اسیدی یا بازی باشد، این دستگاه تعادل لازم را ایجاد می‌کند. علاوه بر موارد بالا، از دستگاه متعادل‎ساز به‌عنوان ایستگاه پمپاژ نیز استفاده می‌شود.

۲. مخزن هوادهی

هوادهی مهم‌ترین بخش از سیستم تصفیه فاضلاب است. در واقع نقش اصلی تصفیه فاضلاب به مخزن هوادهی اختصاص دارد. برای اینکه اندازه هوادهی را مشخص کنیم باید بدانیم که پساب خروجی از پکیج تصفیه در کجا تخلیه خواهد شد؟ آیا مقصد پساب، آب‌های زیرزمینی است یا زمین‌های کشاورزی؟

مخزن هوادهی به گونه طراحی شده است که شرایط لازم برای رشد باکتری‌های تجزیه‌کننده و تصفیه‌کننده ایجاد شود. باکتری‌های موجود در این مخزن با تغذیه از مواد آلی باعث تولید باکتری‌های بیشتر می‌شوند. این پروسه از پکیج تصفیه فاضلاب انسانی ادامه پیدا می‌کند و تعداد باکتری‌ها بیشتر می‌شود. البته نیاز به یک سیستم برای برگشت لجن‌های وارد شده به حوضچه‌های SST همیشه وجود دارد.

باکتری‌ها نقش مهمی در تصفیه فاضلاب دارند و به‌مثابه کارگران هستند؛ بنابراین هرچه جمعیت آنها بیشتر باشد، راندمان تصفیه فاضلاب بالاتر می‌رود. یکی از عواملی که عملکرد باکتری‌ها را ارتقا می‌دهد، اکسیژن است که از طریق سیستم هوادهی تأمین می‌شود.

هوادهی در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

دیفیوزرهایی که در پکیج نصب شده عملیات هوادهی را در این مخزن‌ها انجام می‌دهند. بلوئرهای هوادهی جریان هوا را در لوله‌ها ایجاد می‌کنند و در نهایت از طریق دیفیوزرها، هوا را به مخزن هوادهی پکیج منتقل می‌کنند. دیفیوزرها بسته به‌اندازه روزنه‌های و کاربردی که دارند در انواع حباب ریز و حباب درشت موجود هستند.

دیفیوزرهای حباب ریز، بهترین نوع در این زمینه هستند زیرا حباب‌های ریز باعث می‌شود سطح خارجی حباب‌ها افزایش پیدا کند و در نهایت اکسیژن بیشتری به فاضلاب برسد. به‌این‌ترتیب افزایش اکسیژن باعث بالارفتن تعداد باکتری‌ها خواهد شد و تصفیه فاضلاب با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. دیفیوزرهایی که حباب درشت دارند معمولاً از جنس پلی پروپلین و پی‌وی‌سی هستند و به اشکال بشقابی ساده و سوپاپی عرضه می‌شوند. البته انواع دیگری از جمله دیفیوزرهای لوله‌ای و سرامیکی نیز قابل موجود هستند.

مدت‌زمان هوادهی فاضلاب بین ۱۸ تا ۳۶ ساعت در نظر گرفته می‌شود و بسته به نوع فاضلاب متغیر خواهد بود. مثلاً چنانچه فاضلاب متعلق به یک بیمارستان باشد، به مدت‌زمان بیشتری برای هوادهی نیاز است و بنابراین باید ۳۰ تا ۳۶ ساعت را برای هوادهی در نظر گرفت.

۳. مخزن ته‌نشینی ثانویه

این مخزن وظیفه تفکیک پساب تصفیه شده و لجن تولیدی را در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی به عهده دارد. فاضلابی که از مخزن هوادهی خارج می‌شود، جریان مختلطی خواهد داشت. برای اینکه عملیات تفکیک به‌درستی انجام شود، جریان فاضلاب باید آرام شود.

برای این منظور استوانه‌ای تحت عنوان استوانه هادی در پکیج تعبیه شده است. بنابراین پس از ورود فاضلاب به این قسمت، لجن‌ها و توده بیولوژیک تولیدی، به دلیل بالا بودن دانسیته به انتهای تانک منتقل می‌شوند. در نهایت، پسابی که تصفیه شده است، از طریق سرریزهای موجود در پکیج به قسمت بعدی منتقل می‌شود.

مدت زمان ماند هیدرولیکی برای حوضچه ته‎نشینی ثانویه بین 4 تا 8 ساعت در نظر گرفته می‎شود که ۷ ساعت برای سیستم‎های تصفیه فاضلاب منطقی به نظر می‎رسد. در پکیج تصفیه پساب باید از روش لجن فعال استفاده کنیم تا مقداری از توده باکتری به حوضچه هوادهی برگردد.

این عمل به دلیل بالارفتن جمعیت باکتری‎ها در تانک هوادهی انجام می‎شود. مقدار فاضلابی که برمی‎گردد در روش‎های مختلف لجن فعال متفاوت خواهد بود. در تصفیه فاضلاب لجن فعال که با هوادهی گسترده انجام می‎شود، بازگشت لجن بین 75 تا 150 درصد خواهد بود.

۴. گندزدایی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم عملیات تصفیه فاضلاب توسط باکتری‌ها انجام می‌شود. در انتهای عملیات تصفیه، این باکتری‌ها باید از بین بروند تا به محیط‌زیست آسیب نرسانند. این مرحله که تحت عنوان گندزدایی از آن یاد می‌شود، از کلر و مشتقات کلر برای ازبین‌بردن باکتری‌ها استفاده می‌کند. البته از موادی مثل ازن نیز می‌توان در این زمینه استفاده کرد.

انجام گندزدایی به این موضوع بستگی دارد که پساب به سمت چاه جذبی هدایت می‌شود یا مجدداً در محیط استفاده خواهد شد. برای این منظور، یک مخزن جهت نگه‌داری آب زلال در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی تعبیه شده است تا بتوان کلر را به درون آن اضافه کرد. درصورتی‌که از ازن ژنراتور برای گندزدایی استفاده شود، نیازی به این مخزن نخواهد بود.

معمولاً از کلسیم کلراید پودری برای عملیات گندزدایی سیستم تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود. میزان کلری که برای گندزدایی استفاده می‌شود از ۲ تا ۵ میلی‌گرم متفاوت است. یکی از عواملی که در مرحله گندزدایی باید در نظر گرفته شود، مدت‌زمان تماس کلر با تماس خواهد بود.

۵. فیلتراسیون برای استفاده مجدد از پساب

ممکن است میزان کدورت پساب تصفیه شده بالا باشد و برای تصفیه مجدد آن به فیلتراسیون نیاز داشته باشیم. پسابی که از پکیج خارج می‌شود، درصورتی‌که محاسبات به طور دقیق انجام شده باشد، بدون بو و زلال خواهد بود؛ اما ذرات معلقی در آن وجود دارد که می‌تواند برای عملکرد دستگاه‌های صنعتی مشکل ایجاد کند.

بنابراین ضرورت استفاده از یک دستگاه برای تفکیک این ذرات از پساب، ضروری خواهد بود. برای برگشت پساب تصفیه شده جهت استفاده دوباره در سیستم‌های فلاش‌تانک‌ها، برج‌های خنک‌کننده و آبیاری فضای سبز باید کدورت آب را با کمک فیلتر شنی تحت‌فشار پایین بیاوریم.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

فاضلاب تولید شده در محیط‌های مختلف از نظر مواد آلی و آلاینده‌های موجود در آنها کاملاً متفاوت است. در نتیجه نیاز به درمان آنها در برخی محیط‌ها ضروری و تنها راه پیشگیری از آسیب به انسان و محیط‌زیست است. پکیج پیش‌ساخته تصفیه فاضلاب بیشتر در مواقعی استفاده می‌شود که امکان اتصال به فاضلاب شهری مرکزی وجود ندارد و نوع آلاینده‌های موجود در آنها کاملاً مضر است. براین‌اساس کاربرد اصلی پکیج تصفیه پساب‎های انسانی و بهداشتی ازاین‌قرار است:

 • اردوگاه‌های نظامی و آموزشی
 • شهرک‌های مسکونی که به فاضلاب مرکزی دسترسی ندارند
 • بیمارستان‌ها و کلینیک‌های درمانی (پکیج تصفیه فاضلاب انسانی در بیمارستان)
 • کارخانه‌های صنعتی بزرگ در نزدیکی رودخانه‌ها و دریاچه‌ها
 • مراکز تفریحی، هتل‌ها، فرودگاه‌ها، پایانه‌های مسافرتی و غیره

مزایای استفاده از پکیج پساب‎های انسانی و بهداشتی

همان‌طور که گفته شد پکیج‌های تصفیه آب و فاضلاب در محیط‌های مختلف صنعتی، نظامی و مسکونی مورداستفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین مزایای استفاده از این پکیج‌ها به شرح زیر است:

 • کارایی لازم در تصفیه پساب‎های مختلف بر اساس طراحی مناسب آن
 • دارابودن کلیه واحدها و سیستم‌های موردنیاز برای درمان و عدم نیاز به لوازم جانبی برای انجام عملیات درمانی
 • اشغال فضای کم و امکان تغییر ابعاد بر اساس شرایط محل نصب
 • قابلیت حمل از کارگاه تولیدی تا محل نصب پکیج
 • ساخت، نصب و راه‌اندازی با سرعت بالایی انجام می‌شود.
 • قابلیت ارتقا به دلیل تغییر شرایط محیطی و تصفیه‌خانه
 • مصرف انرژی کم
 • نیاز به فضای کمی دارد (به دلیل طراحی خاص).

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

پکیج‌های تولید شده باتوجه‌به شرایط محل نصب دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند؛ بنابراین قیمت پکیج تصفیه پساب‎های بهداشتی و انسانی یکسان نبوده و بر اساس ظرفیت مخازن، قابلیت‌ها، مواد مصرفی در بخش‌های مختلف و… تعیین می‌شود.

این پکیج‌ها معمولاً در ظرفیت‌های 5 الی 100 مترمکعب ساخته می‌شوند. ارتفاعی که برای این دستگاه در نظر گرفته می‌شود معمولاً ۳ متر است. درصورتی‌که از این مقدار بیشتر باشد با مشکل حمل‌ونقل روبه ور خواهد شد هزینه نهایی افزایش پیدا می‌کند. لازم به ذکر است، مهم‌ترین عاملی که در قیمت دستگاه نقش زیادی دارد، ضخامت ورق و آهن‌کشی است.

قبل از سفارش پکیج تصفیه پساب باید شرایط موجود را بررسی کنید و متناسب با آن دستگاه موردنظر را تهیه کنید. برای استعلام قیمت پکیج تصفیه فاضلاب انسانی می‌توانید از کارشناسان، مشاوره دریافت کنید.

ضرورت استفاده از سیستم‌های تصفیه فاضلاب انسانی

همان‌طور که انتظار دارید، فاضلاب تقریباً تماماً آب است. بخش باقیمانده حدود 0.1٪ حاوی مواد آلی، ترکیبات معدنی، مواد مغذی و میکروارگانیسم‌هایی است که هرکدام عواقب جدی برای محیط‌زیست به دنبال خواهند داشت:

 مواد آلی

مواد آلی موجود در فاضلاب شامل پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، روغن‌ها، گریس‌ها و ترکیبات مصنوعی موجود در مواد شوینده خاص است. بدون درمان مناسب، مواد آلی وارد دریاچه‌ها و رودخانه‌ها می‌شوند و منبع غذایی برای میکروارگانیسم‌هایی می‌شوند که در آنجا زندگی می‌کنند. مشکل این است که این موجودات ریز وقتی آلاینده‌ها را تجزیه می‌کنند، اکسیژن محلول را از آب می‌کشند. هر چه میزان آلاینده‌ها در آب بیشتر باشد، نیاز آنها به اکسیژن بیشتر می‌شود.

این فرایند در دریاچه‌ها و رودخانه‌هایی که مقادیر زیادی مواد آلی دارند، از کنترل خارج می‌شود. در این مسیرهای آبی، سطح اکسیژن آن‌قدر پایین می‌آید که حیواناتی مانند ماهی، قورباغه و لاک‌پشت خفه می‌شوند و می‌میرند.

 ترکیبات غیرآلی

مواد معدنی موجود در فاضلاب شامل ترکیباتی با مس، سرب، منیزیم، نیکل، پتاسیم، سدیم یا روی است. در بسیاری از موارد این مواد مضر محصول جانبی فعالیت‌های تجاری و صنعتی هستند. مواد معدنی به‌راحتی تجزیه نمی‌شوند. اگر آنها از طریق فاضلاب تصفیه نشده وارد دریاچه‌ها یا رودخانه‌ها شوند، در آنجا باقی می‌مانند. با افزایش غلظت آنها در طول زمان، کیفیت آب به یک خطر برای انسان و حیوانات تبدیل می‌شود.

مواد مغذی

مواد مغذی موجود در فاضلاب شامل ترکیبات نیتروژن و فسفر است. اینها اغلب از ضایعات انسانی و محصولات پاک‌کننده مانند مواد شوینده لباسشویی و ظرف‌شویی می‌آیند (این مواد توسط پکیج تصفیه فاضلاب انسانی از بین می‎روند). بر کسی پوشیده نیست که نیتروژن و فسفر از ترکیبات رایج کودها هستند. وقتی می‌خواهیم گیاهان را رشد و تکثیر کنیم معجزه می‌کنند. اما اگر اجازه دهیم فاضلاب تصفیه نشده و غنی از مواد مغذی وارد دریاچه‌ها و رودخانه‌ها شود، این مزیت به یک تهدید جدی تبدیل می‌شود.

غلظت بالای نیتروژن یا فسفر می‌تواند منجر به ایجاد «مناطق مرده» در مسیرهای آب شود. روند به این صورت است:

 • مواد مغذی اضافی رشد شکوفه‌های جلبکی را افزایش می‌دهد.
 • شکوفه‌های جلبکی مانع از رسیدن نور خورشید به گیاهان زیرسطح آب می‌شوند.
 • گونه‌های گیاهی بومی بدون نور خورشید می‌میرند.
 • باکتری‌هایی که از مواد گیاهی در حال فساد تغذیه می‌کنند، تکثیر می‌شوند.
 • جمعیت درحال‌رشد باکتری‌ها اکسیژن محلول در آب را بیشتر مصرف می‌کنند.
 • ماهی‌ها و دیگر گونه‌های آبزی که به اکسیژن نیاز دارند از مسیر آب خارج می‌شوند یا می‌میرند.

نیتروژن در فاضلاب تصفیه نشده می‌تواند مشکل دیگری ایجاد کند. اگر نیترات (یک ترکیب نیتروژن) آب آشامیدنی ما را آلوده کند، می‌تواند توانایی خون ما برای انتقال اکسیژن را کاهش دهد. برای نوزادان، این می‌تواند منجر به چیزی شود که معمولاً به‌عنوان سندرم کودک آبی شناخته می‌شود. در موارد شدید، این وضعیت کشنده است.

 میکروارگانیسم‌ها

برخی از میکروارگانیسم‌های موجود در فاضلاب مفید هستند زیرا مواد آلی را تجزیه می‌کنند و برخی دیگر محیط را آلوده می‌کنند. باکتری‌ها، انگل‌ها و ویروس‌ها می‌توانند منابع آب تمیز را آلوده کنند. اگر این کار را انجام دهند، با ایجاد بیماری‌های جدی و گاه مرگبار، سلامت انسان را تضعیف می‌کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله با پکیج تصفیه پساب‎های انسانی و بهداشتی و نحوه عملکرد آنها آشنا شدید. همچنین این موضوع را درک کردید که استفاده از این دستگاه برای حفظ محیط‌زیست امری ضروری است. چنانچه نظری دررابطه‌با عملکرد پکیج تصفیه فاضلاب انسانی دارید در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

تصفیه فاضلاب

 

5/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا