فاضلاب بهداشتی با توجه به حجم بسیار زیاد آن در جهان امروز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که تخلیه آن به محیط زیست می تواند صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد کند و از سوی دیگر اگر تصفیه فاضلاب بهداشتی صورت پذیرد می تواند با باز چرخانی آب به چرخه مصرف کمک شایانی به بحران کم آبی و رونق کشاورزی و اقتصادی در هر کشوری بنماید. فاضلاب بهداشتی در اثر مصرف روزانه آب توسط انسانها برای انجام امور روزمره بهداشتی (استحمام، شستن لباس، شستن ظروف و نظافت و ...) تولید می شود از این رو به این فاضلاب، فاضلاب بهداشتی انسانی نیز گفته می شود.

شرکت تمدن تصفیه مفتخر است با انجام صدها پروژه در زمینه تصفیه فاضلاب بهداشتی، گامی هر چند کوچک اما موثر در راستای توسعه پایدار کشور و حفظ و حراست از محیط زیست زندگی برای نسل های آینده بر دارد. از مجموعه هایی که جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی خود با شرکت تمدن تصفیه همکاری نموده اند می توان به وزارت کشور، وزارت علوم، وزارت صنایع و معادن، وزارت بهداشت، وزارت نفت، قرارگاه خاتم الانبیاء، شرکت مپنا، شرکت کیسون و سایر شرکت های خصوصی اشاره نمود.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی:

تصفیه فاضلاب بهداشتی به سه روش فیزیکی ( آشغالگیری، دانه گیری، ته نشینی، فیلتراسیون)، شیمیایی ( ازن زنی، کلر زنی، تنظیم PH) و بیولوژیکی ( هوازی و بی هوازی) تقسیم می شود. با توجه به اینکه با استفاده از یکی از روش های گفته شده به تنهایی نمی توان فاضلاب را تصفیه کرد از تلفیقی از تمام روش های فوق در تصفیه فاضلاب های بهداشتی انسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

کیفیت فاضلاب بهداشتی:

فاضلاب بهداشتی به دلیل منشاء تولید آن (فعالیت انسانها) در تمام جهان تقریبا از کیفیت یکسانی برخوردار است، فاضلاب بهداشتی انسانی حاصل از ترکیب آب سیاه (سرویس بهداشتی) و آب خاکستری (استحمام، شستشوی ظروف، شستشوی لباس و ...) می باشد که در کشور های توسعه یافته تاسیسات این دو قسمت از یکدیگر جدا می باشد تا تصفیه فاضلاب راحت تر صورت پذیرد اما در ایران هر دو آنها وارد یک شبکه فاضلاب مشترک می گردد و باید به عنوان فاضلاب بهداشتی تحت تصفیه فاضلاب بهداشتی قرار گیرند. کیفیت فاضلاب بهداشتی به عواملی چون سطح بهداشت، فرهنگ، سطح رفاه و بسیاری عوامل دیگر وابسته است که کمی آنها را از یکدیگر متمایز می سازد اما همگی در یک بازه محدود آلاینده ها قرار دارند و برای احداث یک واحد تصفیه فاضلاب بهداشتی می توان به آن رجوع کرد.

آنالیز کیفی فاضلاب بهداشتی انسانی در ایران در صورت عدم انجام آزمایش بر روی فاضلاب مطابق جدول زیر برای طراحی یک واحد تصفیه فاضلاب بهداشتی در نظر گرفته می شود.

آنالیز کیفی فاضلاب بهداشتی انسانی در ایران

 

سرانه تولید فاضلاب بهداشتی:

برای احداث یک واحد تصفیه فاضلاب بهداشتی به سرانه تولید فاضلاب نیاز داریم. حجم فاضلاب تولیدی به ازای هر نفر در طول شبانه روز را سرانه تولید فاضلاب می گویند. سرانه تولید فاضلاب در همه جا یکسان نیست و بستگی به عوامل بسیاری چون سطح بهداشت، فرهنگ، شرایط آب و هوایی، الگوی مصرف، کاربری محل و ... دارد. میزان فاضلاب تولیدی یک مجموعه را می توان از روی قبض مصرف آب نیز برآورد کرد. در صورتی که قبض موجود نباشد سرانه تولید فاضلاب در کاربری های مختلف در ایران طبق جدول زیر می باشد که برای احداث یک واحد تصفیه فاضلاب بهداشتی میتوان از آن استفاده کرد.

سرانه تولید فاضلاب در کاربری های مختلف در ایران

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

فرآیندهای تصفیه فاضلاب بهداشتی:

فرآیندهای تصفیه فاضلاب تنوع و گستردگی بسیاری دارند و انتخاب فرآیند مناسب برای تصفیه فاضلاب امری مهم می باشد.

تصفیه فاضلاب بهداشتی عمدتا بوسیله تلفیقی از روش های فیزیکی و شیمیایی و فرآیندهای بیولوژیکی صورت می گیرد، مهمترین فرآیندهای بیولوژیکی تصفیه فاضلاب عبارت اند از:
 

تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش لجن فعال هوادهی گسترده(EAAS):

این فرآیند همان فرآیند ارتقا یافته لجن فعال می باشد که با انجام یک سری تغییرات در آن، معایب سیستم لجن فعال رفع گردیده است. از این فرآیند برای تصفیه فاضلاب بهداشتی جوامع کوچک همچون شهرک های مسکونی، کارگاه ها، کارخانجات، هتل ها و بیمارستان ها و ... مورد استفاده قرار می گیرد. این فرآیند. مقاومت این سیستم نسبت به شوک های هیدرولیکی و کیفی فاضلاب بسیار بالاست و در حال حاظر در اکثر تصفیه خانه های فاضلاب از این فرآیند جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش MBBR :

در مکان هایی که با محدودیت فضا مواجه هستیم می تواند از فرآیند MBBR برای تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده کرد. این روش همان فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد که برای کاهش حجم مخزن هوادهی و در نتیجه کاهش فضای اشغالی از پکینگ مدیا شناور در مخزن هوادهی مورد استفاده قرار می گیرد و هزینه سرمایه گزاری اولیه را نیز کاهش می دهد. از مزایای دیگر این سیستم باید به شوک پذیری بالا و همچنین اقزایش ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی در طول دوران بهره برداری با اضافه و کم نمودن مقدار پکیکنگ مدیا در حوضچه هوادهی اشاره کرد.


تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش IFAS :

تصفیه فاضلاب بهداشتی با فرآیند IFAS نیز همچون فرآیند MBBR می باشد که اساس آن همان روش لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد با این تفاوت که در این فرآیند از پکینگ مدیا ثابت به جای پکینگ مدیا شناور مورد استفاده قرار می گیرد و باعث رشد میکروارگانیسم های هوازی بر روی این مدیا ها شده و با افزایش جمعیت میکروارگانیسم ها در واحد حجم و کاهش نسبت F به M در حوضچه هوادهی موجب افزایش راندمان سیستم تصفیه و کاهش حجم پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی می گردد. از مزیت های این روش تصفیه فاضلاب بهداشتی می توان شوک پذیری بالا، راندمان تصفیه مناسب، کاهش حجم مخزن و همچنین کاهش سرمایه گزاری اولیه و ... را نام برد.


تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش A2O :

این فرآیند همان فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد که برای تصفیه تکمیلی فاضلاب بهداشتی و حذف پارامتر هایی که برای آب های سطحی و چاه های جاذب که از مهمترین مکان های تخلیه فاضلاب هستند انجام گرفته است. بدین صورت که برای حذف نیترات و فسفات از خروجی فاضلاب، یک واحد بی هوازی و یک واحد آنوکسیک به اول آن اضافه گردیده است. از این فرآیند جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی در مکانهایی که علاوه بر کاهش BOD ، COD و ... از فاضلاب، حذف نیترات و فسفات نیز در دستور کار قرار گیرد. جهت تخلیه پساب تصفیه شده به آب های سطحی و چاه جاذب که حذف نیترات و فسفات نیز مورد نیاز می باشد از این روش استفاده می کنند.

تصفیه فاضلاب

واحد های پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی:

سبد آشغالگیر، واحد متعادل سازی(سپپتیک تانک)، لاگون هوادهی، مخزن ته نشینی، واحد ضد کف، واحد تزریق کلر، ایستگاه پمپاژ به فیلترها، فیلتراسیون شنی و کربنی(مولتی مدیا)، واحد نگهداری خروجی تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی برای مصارف مورد نیاز، مخزن ذخیره لجن، اتاقک تجهیزات و تابلو برق، ایرلیفت پمپ.

کیفیت پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی:

سازمان حفاظت محیط زیست جهت تصفیه فاضلاب استانداردی منتشر کرده است که سیستم های تصفیه فاضلاب می بایست پارامترهای آلاینده موجود در فاضلاب را بتوانند تا این حد کاهش دهند. این سه استاندارد عبارت اند از:

کشاورزی و آبیاری فضای سبز:

BOD5<100 mg/l COD<200 mg/l TSS<100 mg/l

تخلیه به آب های سطحی:

mg/l (لحضه ای 5۰) COD<60 mg/l (لحضه ای 100) TSS<40 mg/l (لحضه ای 6۰)

تخلیه به چاه جاذب:

mg/l (لحضه ای ۱۰۰) COD<60 mg/l (لحضه ای ۵۰)

برای طراحی تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی سه پارامتر مورد نیاز می باشد:

کیفیت فاضلاب ورودی به تصفیه خانه: با توجه به آنالیز فاضلاب ورودی و در صورت در دسترس نبودن جدول پارامتر های فاضلاب(که در بالا آورده شده است)

دبی ورودی به تصفیه خانه: با توجه به سرانه تولید فاضلاب (که در بالا توضیح داده شد)

کیفیت پساب خروجی از تصفیه خانه: با توجه به محلی که قررار است خروجی تصفیه خانه صرف آن شود( محل های مورد مصرف در بالا آورده شده است)

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی:

مبلغی که برای سرمایه گزاری جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی باید در نظر گرفت بسیار مقرون به صرفه می باشد و در مدت کمی سرمایه به سرمایه گزار باز خواهد گشت . چرا که توامان باعث عدم آلودگی زیست محیطی و توسعه پایدار در دراز مدت می گردد و هم با استفاده از پساب تصفیه شده در کشاورزی و آبیاری فضای سبز، میتوان گفت که سرمایه به زودی به سرمایه گزار باز خواهد گشت. با این توضیحات هزینه لازم برای تصفیه فاضلاب بهداشتی به عواملی چون جنس سازه تصفیه خانه، فرآیند تصفیه و محلی که قرار است تصفیه خانه در آنجا احداث شود بستگی دارد. بهترین گزینه برای تصفیه فاضلاب بهداشتی، پکیج های فلزی می باشد که به صورت پرتابل می باشد و در کارخانه شرکت تمدن تصفیه ایرانیان ساخته شده و به محل پروژه جهت نصب و راه اندازی و بهره برداری حمل می گردد.

شرکت تصفیه فاضلاب بهداشتی

تمدن تصفیه با بهره گیری از دانش روز دنیا و همچنین تجربه انجام صدها پروژه در زمینه تصفیه فاضلاب بهداشتی و همچنین بهره گیری از فناوری های نوین اقدام به طراحی، ساخت، اجرا، راه اندازی و بهره برداری از سیستم های تصفیه فاضلاب نموده است و در حال حاضر خود را به عنوان یکی از برترین شرکت های صنعت آب و فاضلاب و محیط زیست معرفی نماید.

جهت برقراری تماس با کارشناسان شرکت و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 358 2002 0912 و 672 0 276 0263 تماس حاصل فرمائید.

© 2017 Tamadon-Tasfie. All Rights Reserved | Design by Tamadon-Tasfie