پکیج تصفیه فاضلاب به منظور تصفیه فاضلاب های بهداشتی انسانی در مکان هایی که حجم فاضلاب روزانه کمتر از 500 مترمکعب باشد مورد استفاده قرار می گیرد و در احجام بیشتر توصیه میشود که از تصفیه خانه های بتنی جهت تصفیه فاضلاب استفاده گردد.

شرکت تمدن تصفیه با بهره گیری از دانش روز دنیا و با استفاده از به روز ترین متد های تصفیه اقدام به طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی و بهره برداری از پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی نموده است. شرکت تمدن تصفیه مفتخر به همکاری با کارفرمایان محترمی از جمله وزارت کشور، وزارت علوم، وزارت صنایع و معادن، وزارت بهداشت، وزارت نفت، قرارگاه خاتم الانبیاء، شرکت مپنا، شرکت کیسون و سایر کارفرمایان خصوصی بخش صنعت کشور می باشد که با انجام صد ها پروزه در زمینه ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب، توانسته این چالش زیست محیطی را به فرصتی برای رشد و توسعه پایدار کشور با استفاده از پساب تصفیه شده برای مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز و همچنین سایر مصارف تبدیل نماید.

تصفیه فاضلاب بهداشتی

ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب ساخت شرکت تمدن تصفیه:

- کارایی مناسب جهت تصفیه فاضلاب های بهداشتی انسانی

- کسب تائیدیه های سازمان حفاظت محیط زیست

- عدم انتشار بو و آلودگی های میکروبی در محل

- دو سال گارانتی و ده سال وارانتی پکیج تصفیه فاضلاب

- مصرف انرژی معقول نسبت به بازدهی سیستم تصفیه

- پرتابل بودن و قابلیت حمل و جابجایی پکیج تصفیه حتی بعد از نصب و راه اندازی

- بهره برداری ساده و بدون نیاز به اپراتور تمام وقت به کمک کنترل تمام اتوماتیک پکیج تصفیه فاضلاب توسط کنترل پنل PLC

- امکان ارتقا ظرفیت تصفیه خانه در صورت افزایش حجم فاضلاب تولیدی در دوران بهره برداری و طرح های توسعه احتمالی

- مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی اقصی نقاط کشور

- بدون نیاز به تصفیه لجن تولیدی در پکیج تصفیه فاضلاب

 

واحدهای پکیج تصفیه فاضلاب

آشغالگیر: جهت جلوگیری از ورود ذرات درشت به پکیج تصفیه فاضلاب که باعث خرابی پمپ ها و گرفتی لوله های خروجی می گردد.

دانه گیر: جهت جلوگیری از ورود ذرات شن و ماسه که باعث گرفتی دیفیوزر های هوادهی و در دراز مدت پر شدن واحد های مختلف پکیج تصفیه فاضلاب می گردد.

متعادل ساز: با توجه به اینکه ورود فاضلاب در طول شبانه روز به پکیج تصفیه فاضلاب چه از لحاظ کمی و کیفی متغییر می باشد از یک مخزن متعادل ساز جهت جلوگیری از وارد آمدن شوک های آلی و هیدرولیکی قرار دادعه می شود.

ایستگاه پمپاژ: با توجه به اینکه لوله های انتقال فاضلاب در زیر زمین هستند و به طبع آن متعادل ساز نیز در زیر زمین اجرا می شود و با توجه به اینکه پکیج های تصفیه فاضلاب معمولا بر روی سطح زمین قرار داده می شوند از یک ایستگاه پمپاژ جهت انتقال فاضلاب به داخل پکیج تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

واحد بیهوازی: جهت حذف فسفات از جریان فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب

آنوکسیک: جهت حذف نیترات از جریان فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب

هوادهی:جهت هوادهی فاضلاب و انجام فرآیندهای بیولوژیکی تصفیه فاضلاب جهت حذف آلاینده های موجود در فاضلاب بوسیله تغذیه میکروارگانیسم ها

ته نشینی:فرآیندهای انجام شده در واحد هوادهی منجر به تولید توده های بیولوژکی سنگینی میشوند که بوسیله ته نشینی میتوان آنها را از جریان فاضلاب حذف نمود که این کار در مخزن ته نشینی پکیج هل تصفیه فاضلاب به وقوع می پیوندد.

کلر زنی:جهت میکروب زدایی فاضلاب تصفیه شده و جلوگیری از آلودگی منابع پذرنده از کلر جهت میکروب زدایی پساب تصفیه شده استفاده می گردد.

فیلتراسیون:جهت حذف مواد معلق از فیلتر شنی و جهت حذف رنگ و بو از فیلتر کربنی بعد از پکیج تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

مخزن نگهداری و هاضم لجن: جهت هضم لجن و نگهداری و تخلیه دوره ای لجن درون پکیج تصفیه فاضلاب از این مخزن استفاده می شود.

فرآیندهای مورد استفاده در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب:

پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند لجن فعال هوادهی گسترده:

تصفیه فاضلاب با روش لجن فعال با هوادهی گسترده پرکاربردترین روش ساخت پکیج تصفیه فاضلاب می باشد که به دلیل راندمان بالا در تصفیه و تولید لجن کمتر سبب استفاده از این سیستم می باشد.

ویژگی هایی که سبب استفاده از این سیستم شده عبارت اند از:

- کیفیت بالا خروجی فاضلاب مطابق با استانداردهای زیست محیطی

- اپراتوری آسان و تابلو برق تمام اتوماتیک PLC

- مقاومت در برابر شوک های آلی و هیدرولیکی

image

پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند MBBR:

فرآیند MBBR همان فرآیند لجن فعال هوادهی گسترده می باشد که در آن جهت افزایش جمعیت میکروارگانیسم ها در حوض هوادهی و به دنبال آن افزایش راندمان تصفیه فاضلاب، از پکینگ مدیا معلق در حوض هوادهی استفاده می گردد. با رشد میکروارگانیزم ها بر روی مدیا و عدم خروج آنها از حوض هوادهی و افزایش نسبت میکروارگانیزم ها نسبت به فود موجود در فاضلاب عمل تصفیه به خوبی انجام میگیرد.

image2

پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند IFAS:

این روش مشابه روش MBBR می باشد که پایه آن لجن فعال با هوادهی گسترده می باشد با این تفاوت که اینبار از پکینگ مدیا ثابت در حوض هوادهی برای افزایش جمعیت میکروارگانیزم ها استفاده می شود.

تصویر3

پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند A2O:

این فرآیند نیز همان فرآیند لجن فعال هوادهی گسترده می باشد که جهت حذف نیترات و فسفات از پساب خروجی دو واحد بی هوازی و آنوکسیک به ابتدای فرآیند لجن فعال درون پکیج تصفیه فاضلاب اضافه شده است.

تصویر4

پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند SBR:

این روش نیز همان فرآیند لجن فعال می باشد که تمامی فرآیندهای تصفیه در یک مخزن اتفاق می افتد و معمولا در دبی های پایین از آن استفاده می شود ( اما در دبی های بالا نیز می توان از آن استفاده کرد که به دلیل مشکلات بهره برداری چندان توصیه نمیشود).

پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند MBR:

این روش جز جدیدترین و پیشرفته ترین روش در طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب می باشد که خروجی آن به مراتب با کیفیت از سایر روش های تصفیه فاضلاب می باشد، اما هزینه اجرای آن بسسیار بیشتر از سایر روش ها می باشد و هزینه نگهداری آن نیز زیاد می باشد و ممبران های آن هر چند سال بسته به نوع بهره برداری باید تعویض گردد و به یک اپراتور ماهر برای بهره برداری از آن نیاز داریم.

 

انواع پکیج تصفیه فاضلاب از نظر جنس سازه:

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی :

پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب بهاشتی انسانی از فولاد ST37 و یا ST52 ساخته می شود که ورق های دیواره و کف با پروفیل و در برخی از موارد با ناودانی مهار می شوند تا مقاومت سازه ای پکیج تصفیه فاضلاب را حفظ کنند. پس از اتمام عملیات ساخت تمامی سطوح پکیج سند بلاست میشود و سپس بوسیله ایرلس (Airless) سه لایه رنگ آمیزی می گردد که در سطوح داخلی سه لایه رنگ به ترتیب زینک ریچ اپوکسی، لایه میانی و کولتار اپوکسی و در سطوح خارجی که در تماس با محیط هستند سه لایه رنگ زینک ریچ اپوکسی، لایه میانی و پلی اورتان زده می شود. پایپینگ این پکیج ها از جنس گالوانیزه، پلی اتیلن و پلی پروپیلن می باشد
 

تصویر 5

پکیج پلی اتیلنی تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی:

پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی در جاهایی که رطوبت بالاست و امکان پوسیدگی فلز در آنجا زیاد است و یا در جاهایی که می خواهند به صورت دفنی سیستم تصفیه فاضلاب را اجرا کنند مورد استفاده قرار می گیرد. سازه پکیج از جنس پلی اتیلن گرید 100 می باشد که به دو صورت کورتیوب و اسپیرال تولید می شو. پایپینگ این پکیج می تواند گالوانیزه، پلی اتیلن و پلی پروپیلن باشد.

تصویر 6

پکیج فایبرگلاس تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی:

در جاهایی که حساسیت محل تصفیه خانه به دلیل شرایط محیطی بسیار بالاست از پکیج تصفیه فاضلاب از جنس فایبرگلاس استفاده می شود که در برابر تمامی ترکیبات موجود در فاضلاب مقاوم است.

تصویر 7

تصفیه خانه بتنی فاضلاب:

در مکانهایی که حجم فاضلاب تولیدی بالاست استفاده از تصفیه خانه بتنی فاضلاب نسبت سایر گزینه ها مقرون به صرفه می باشد. تصفیه خانه های بتنی فاضلاب را هم می توان به صورت مدفون و هم به صورت سطحی اجرا نمود.

تصویر 8

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب:

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب به عواملی چون جنس سازه تصفیه خانه و فرآیند تصفیه بستگی دارد. قیمت تصفیه خانه بتنی در مقایسه با پکیج فلزی تصفیه فاضلاب در احجام کمتر از 500 مترمکعب گران تر است اما در احجام بیشتر از 500 مترمکعب توصیه می شود که از تصفیه خانه های بتنی جهت تصفیه فاضلاب استفاده شود.

تصفیه خانه های بتنی از این جهت که باید در محل کارفرما اجرا گردد هزینه های ناشی از ساخت را اندکی افزایش می دهد اما در پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب که در کارخانه شرکت تمدن تصفیه ساخته می شود و به محل پروژه منتقل می شود و تنها عملیات نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب در محل سایت کارفرما صورت می گیرد.

فرآیند مورد استفاده در تصفیه فاضالب نیز در قیمت تصفیه خانه بسیار موثر است چرا که تعیین کننده تجهیرات مورد استفاده در تصفیه خانه می باشد و به دلیل اینکه اکثر تجهیزات تصفیه خانه ها وارداتی هستند می تواند قیمت تصفیه خانه ها را در روش های گوناگون از یکدیگر متمایز سازد

برای اطلاع از قیمت به روز پکیج های تصفیه فاضلاب می توانید با کارشاسان شرکت تماس حاصل فرمائید.

توضیح مختصر مسیر تصفیه فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب:

فاضلاب تولید شده در اثر مصارف بهداشتی و ... توسط شبکه جمع آوری فاضلاب به محل تصفیه خاانه هدایت می شود. در ابتدا فاضلاب درون مخزن متعادل ساز یا همان سپتیک تانک ریخته می شود تا نوسانات کمی و کیفی آن گرفته شود، سپس بوسیله ایستگاه پمپاژ به درون پکیج تصفیه فاضلاب پمپاژ می شود. درون پکیج ابتدا فاضلاب به واحد هوادهی ریخته می شود تا بوسیله هوادهی توسط بلوئر ها و رشد میکروارگانیسم ها، سبب تصفیه و پالایش فاضلاب و کاهش بار آلی فاضلاب گردد. سپس فاضلاب هوادهی شده بوسیله لوله L شکل و استوانه هادی و در برخی موارد بوسیله دیوار چربی گیری واری مخزن ته نشینی می شود. مخزن ته نشینی به دلیل طراحی خاصی که دارد سبب تفکیک ذرات لخته شده فاضلاب از آب می شود و آب زلال از ته نشینی به قسمت کلر زنی هدایت می شود تا در آن میکروارگانیسم های موجود از جریان فاضلاب حذف گردند و به محیط زیست آسیبی نرسانند و باعث بیماری های میکروبی نگردند.

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب

جهت طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب به سه پارامتر مورد نیاز است تا بتوان سیستم تصفیه فاضلاب را طراحی نمود

حجم فاضلاب تولیدی روزانه:

برای طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب نیاز داریم که بدانیم چه حجمی از فاضلاب در روز تولید می شود. میزان فاضلاب تولیدی به عواملی چون تعداد نفرات و کاربری مجوعه ای که می خواهیم حجم فاضلاب آن را تخمین بزنیم بستگی داردف البته برای تخمین دقیق تر حجم فاضلاب تولیدی عواملی چون سطح بهداشت و فرهنگ نیز تاثیر بسزایی در حجم فاضلاب تولیدی دارند.

آنالیز فاضلاب تولیدی:

پارامترهای آلاینده فاضلاب مهمترین سهم را در تعیین فرآیند فاضلا ببر عهده دارند. در واقع باید بدانیم که نوع فاضلاب و آلاینده های موجود در آن چیست و سپس به طراحی واحد های فرآیندی تصفیه فاضلاب برای حذف آنها بپردازیم.

کیفیت پسای خروجی:

سازمان محیط زیست کشور سه استاندارد برای کیفیت پساب خروجی منتشر نموده است که شامل تخلیه به آب های سطحی، تخلیه به چاه جاذب و استفاده در مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز می باشد.

اهداف تصفیه فاضلاب:

تصفیه فاضلاب دارای دو هدف بزرگ می باشد که همه نهاد و سازمان ها و ... را ملزم به احداث تصفیه خانه می کند. یکی از اهداف تصفیه فاضلاب جلوگیری از آلودگی سفره آب های زیرزمینی و آلودگی خاک و الودگی آب های سطحی می باشد و هدف دو که مکمل هدف اول است استفاده از پساب تصفیه شده به منظور استفاده در مشارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز جهت محیط زیستی سبز و همچنین تولید محصولات کشاورزی با آب که قرار بود آلوده کننده آب های زیر زمینی باشد حال خود برای آبیاری و کشاورزی استفاده کی شود و سبب ذخیره آبهای زیر زمینی می شود.

تصویر 9

© 2017 Tamadon-Tasfie. All Rights Reserved | Design by Tamadon-Tasfie