مقالات تخصصی

اکسیژن خواهی شیمیایی کل و حل شده

آزمون COD ، برای اندازه گیری اکسیژن مورد نیاز برای اکسایش مواد آلی فاضلاب با استفاده از دی‍کرومات در محلول اسیدی خواهد بود. اگر چه انتظار می رود که مقدار BOD نهایی مثل COD بالا باشد اما این مسئله به ندرت اتفاق می‍‍افتد. بعضی از دلایل این اختلاف به شرح زیر است. (از این دو آزمون برای بررسی میزان آلودگی فاضلاب جهت استخراج پارامترهای اصلی طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب استفاده می شود)

1- بسیاری از ترکیبات آلی که به سختی به طریق بیولوژیکی اکسید می شوند، مثل لیگنین به روش شمیایی اکسید می ‍گردند.

2- مواد غیر آلی که با دی‍کرومات اکسید می شوند مقدار ماده آلی نمونه را به صورت ظاهری افزایش می دهند.

3- بعضی از مواد آلی ممکن است برای ریز اندامگان در آزمون BOD سمی باشند.

4- مقدار COD بالا ممکن است به دلیل حضور مواد غیر آلی باشد که می تواند با دی‍کرومات واکنش نشان دهند.

از نقطه نظر عملیاتی، یکی از مزیت های عمده آزمون COD زمان دو و نیم ساعته آن است که در مقایسه با 5 روز آزمون BOD خیلی کم است. برای کاهش بیشتر زمان COD روش آزمون سریع COD که فقط 15 دقیقه طول می کشد طراحی گردیده است. همانطور که روش های جدید تصفیه بیولوژیکی توسعه یافته به خصوص در رابطه با زدایش بیولوژیکی مواد مغذی، تفکیک اجرایCOD نیز اهمیت پیدا کرده است. اجزای اصلی شامل ذرات و COD محلول هستند. در مطالعات تصفیه بیولوژیکی، اجزای خاص و حل شده به موارد جزئی تر دیگر برای ارزیابی قابلیت تصفیه پذیری فاضلاب تجزیه می شوند.

اجزای قابل استفاده شامل موارد زیر است:

1- COD مواد به سادگی قابل تجزیه زیستی

2- COD ذرات کلوئیدی که به آرامی تجزیه می شوند ( ذراتی که روی سوراخ غربال باقی می مانند)

3- COD مواد محلول که از طریق بیولوژیکی تجزیه نمی شوند.

4- COD ذرات کلوئیدی که از طریق بیولوژیکی تجزیه نمی گردند.

COD موادی که به آسانی تجزیه می شوند بیشتر به COD هایی تفکیک می شوند که می توانند از طریق تخمیر به اسیدهای چرب فرار و اسیدهای چرب فرار با زنجیره کوتاه تبدیل شوند. متاسفانه استاندارد مطلوبی برای تعریف COD محلول در برابر CODذرات وجود ندارد. در جایی که از روش صافش برای تفکیک نمونه استفاده می شود، توزیع نسبی بین COD محلول و ذرات، بسته به اندازه صافی با یکدیگر متفاوت خواهد بود. روش جایگزین برای تعیین COD محلول، شامل رسوب دادن ذرات معلق و مواد کلوئیدی است. COD محلول زلال متناسب با COD محلول است.

کل کربن آلی و حل شده ( TOC، DTOC )

آزمون TOC که با دستگاه انجام می شود، برای تعیین کل مواد آلی در یک نمونه آبی استفاده می گردد. روش های آزمون TOC از گرما و اکسیژن، UV، آکنه های شیمیایی یا ترکیبی از این روش ها را برای تبدیل مواد آلی به CO₂ که توسط یک دستگاه IR یا وسیله دیگر اندازه گیری می شود، استفاده می گردد. TOC فاضلاب می تواند به عنوان معیاری برای آلودگی فاضلاب استفاده شود و در بعضی موارد امکان ارتباط TOC با BOD و COD وجود دارد. آزمون TOC به دلیل اینکه حداکثر در 5 یا 10 دقیقه انجام می شود مورد توجه است. اگر بتوان رابطه معتبری بین نتایج TOC و BOD برای یک فاضلاب مشخص برقرار کرد، پیشنهاد می شود که از TOC برای کنترل فرایند استفاده شود.

اخیرا آنالایزرهای آنلاین برای TOC طراحی شده که در ارتباط با برنامه فضای برای اندازه گیریTOC های در حد PPᵇ( جزء در بیلیون ) استفاده می شود. از چنین وسایلی برای اندازه گیری TOC باقیمانده در خروجی آب میکروصافش و اسمز معکوس RO استفاده می گردد. از دستگاه TOC می توان برای پایش پیوسته کارایی RO در اندازه صنعتی استفاده نمود. از RO در پروژه های خالص سازی مجدد آب استفاده می شود که خروجی آنها را با آب های دیگر مخلوط می نماید.

در راستای با COD ، تفکیک TOC ، نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. اجزای اصلی TOC خاص و حل شده ( محلول ) DTOC است. همانند با COD ، اجزای TOC و حل شده برای ارزیابی بیشتر تصفیه پذیری تفکیک می گردند. توجه داشته باشید که اندازه منافذ صافی در روش های استاندارد 1998)) برای تمایز بین TOC ذرات و TOC محلول برابر با ./45µm است. برای تمایز بین TDS و TSS اندازه منافذ صافی برابر با 2 µ m یا کمتر است. همچنین به دلیل اینکه ذرت کلوئیدی از این منافذ عبور می کنند، بایستی آنها را در رتبه مواد حل شده قرار داد.

روابط داخلی بین BOD, COD, TOC

مقادیر معمول نسبت COD / BOD برای فاضلاب های شهری تصفیه نشده در محدوده 0/3 تا 0/4 است. اگر مقدار نسبت COD / BOD برای فاضلاب تصفیه نشده بزرگ تر از 0/5 باشد، فاضلاب به راحتی توسط روش بیولوژیکی تصفیه می شود. چنانچه این نسبت کوچکتر از 0/3 باشد نشان دهنده وجود بعضی ترکیبات سمی اندامگانی است که برای تثبیت نیاز است. نسبت COD / BOD برای فاضلاب های تصفیه نشده از 1/2 تا 2 متغیر است. می شود. همانطور که در جدول تغییرات زیادی می کنند.

برای دریافت اطلاعات کافی در خصوص پارامترهای آلاینده فاضلاب و همچنین نحوه استفاده از این پارامترها در طراحی و مقادیر مجاز این آلاینده ها که توسط سازمان محیط زیست ارائه گردیده است به صفحه تصفیه فاضلاب مراجعه نمائید و اطلاعات تکمیلی را مطالعه نمائید.

جدول – مقایسه غلظت های پارامتر های مختلف مورد استفاده جهت مشخص نمودن فاضلاب
نمونه فاضلاب BOD/COD BOD/TOC
تصفیه نشده 0/3 – 0/8 1/2 -2
پس از ته نشینی اولیه 0/4 – 0/6 0/8 – 1/2
خروجی نهایی 0/1- 3 0/2 – 0/5

 

5/5 - (1 امتیاز)

تمدن تصفیه ایرانیان

شرکت فنی مهندسی تمدن تصفیه ایرانیان یک شرکت خصوصی و از نوع سهامی خاص می باشد که متشکل از جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف و تهران می باشند که دو دهه در صنعت آب و فاضلاب و سایر فعالیت های زیست محیطی مرتبط فعالیت می نماید. تمدن تصفیه با تکیه بر دانش فنی روز دنیا و کارخانه ساخت مجهز و همچنین تجارب کسب شده در انجام صدها پروژه زیست محیطی توانسته تا مشکلات ناشی از مخاطرات زیست محیطی را به حداقل رسانده و این چالش را به فرصتی برای رشد و شکوفایی کشور در جهت توسعه پایدار کشور بدل نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا