تصفیه فاضلاب صنعتی

مشخصات فیزیکی فاضلاب

مشخصات فیزیکی

مهمترین خاصیت فیزیکی فاضلاب، کل مواد جامدی است که از مواد شناور مواد قابل ته نشینی، مواد کلوئیدی و مواد در محلول تشکیل می گردد، دیگر مشخصات مهم فیزیکی، شامل توزیع اندازه ذرات، کدورت، رنگ، انتقال نور، دما، رسانایی، چگالی، جرم مخصوص و وزن مخصوص است و گاهی اوقات بو یک عامل فیزیکی است.

مواد جامد (جامدها)

در فاضلاب مواد جامد مختلفی از پارچه کهنه گرفته تا مواد کلوئیدی وجود دارد. در توصیف خواص فاضلاب، مواد درشت قبل از اینکه نمونه گیری برای مواد جامد آزمایش گردد، زدوده می شوند. آزمون استاندارد برای ذرات قابل ته نشینی شامل قرار دادن نمونه فاضلاب در قیف یک لیتری ایمهوف و یادداشت حجم ذرات ته نشین شده بر حسب میلی لیتر بعد از یک زمان مشخص (یک ساعت ) خواهد بود. معمولا %60 ذرات معلق در فاضلاب های خانگی و شهری قابل ته نشینی هستند. کل مواد جامد ( TS) را می توان با حرارت دادن نمونه فاضلاب تا خشک شدن و اندازه گیری وزن باقیمانده به دست آورد. یک مرحله صافش برای جدا کردن کل ذرات معلق از کل مواد جامد حل شده ( TDS ) لازم است.

کل مواد جامد معلق

به دلیل استفاده از صافی برای جدا سازی TSS از TDS ، بسته به اندازه منافذ صافی، آزمون TSS تا حدودی اختیاری است. صافیهای با اندازه منافذ متفاوت از 45µm/0 تا حدود 2µm برای آزمون TSS استفاده  می گردد. هر چه اندازه منافذ کاهش یابد میزان TSS بیشتری اندازه گیری خواهد شد. بنابراین توجه به اندازه منافذ صافی هنگام مقایسه نتایج TSS مهم است. همچنین بایستی توجه شود که خود آزمون اهمیت چندانی ندارد. عواملی که باعث می شود آزمون قابل اتکا نباشد عبارتند از: اولاً، مقدار TSS بستگی به نوع و ذرات صافی دارد، ثانیا، به اندازه نمونه مورد استفاده بستگی دارد. صافش خودکار یعنی ذرات معلقی که توسط صافی نگه داشته شده اند خودشان به عنوان یک صافی عمل می کنند. صافی خودکار باعث افزایش مقدار TSS اندازه‍گیری شده نسبت به مقدار واقعی خواهد شد. ثالثاً، به مشخصات ذرات بستگی دارد. ذرات کوچک را می توان با جذب سطحی آنها به موادی که روی صافی نگه داشته می شوند حذف کرد. رابعاً، یک پارامتر کلی است زیرا تعداد توزیع اندازه ذرات که اندازه‍گیری می شوند ناشناخته است. با این حال، از نتایج TSS به صورت روزانه، برای محاسبه کارایی فرایند تصفیه معمولی و نیز برای قابل استفاده بودن خروجی فاضلاب برای استفاده مجدد، کاربرد دارد. بالاخره TSS یکی از دو استاندارد ( همراه با BOD) خروجی فاضلاب است که به وسیله آن کارایی پکیج تصفیه فاضلاب برای کنترل منظم آن مورد قضاوت قرار می گیرد.

کل مواد جامد حل شده

در تعریف موادی که در محلول زیر صافی وجود دارد و از صافی با اندازه منافذ 2µmیا کمتر عبور کرده به عنوان مواد حل شده طبقه بندی می شوند اما مشخص گردیده که فاضلاب ها حاوی مقدار زیادی مواد کلوئیدی هستند. اندازه ذرات کلوئیدی در فاضلاب معمولاً در محدوده 0/01تا 1µm هستند. بایستی توجه نمود که بعضی از پژوهشگران اندازه این ذرات را در محدوده ‍های مختلف از 0/001 تا 1µm و بعضی دیگر از 0/003 تا 1µm طیقه بندی کرده اند. تعداد ذرات کلوئیدی در فاضلاب تسویه تشده و بعد از ته نشینی اولیه معمولاً در محدوده 10³ تا 10¹² در میلی متر است.این حقیقت که نمی توان مرز مشخصی بین ذرات کلوئیدی و مواد واقعی حل شده ایجاد کرد، باعث گردیده که تعیین کارایی واحد تصفیه و طراحی فرایند تصفیه فاضلاب با مشکل همراه گردد.

مواد جامد فرار و غیر فرار

موادی که در دمای C̊ 500 ± 50 می سوزند و تبخیر می شوند به عنوان مواد فرار در نظر می‍گیرند. به طور کلی مواد جامد فرار ( VS ) از مواد آلی هستند. گر چه برخی از مواد آلی نمی سوزند و بعضی از مواد جامد معدنی نیز در دمای بالا تجزیه می شوند. مواد جامد غیر فرار ( FS) موادی هستند که بعد از سوزاندن باقی می مانند. بنابراین TS ، TSS، TDS هم از مواد جامد فرار و هم از مواد جامد غیر فرار تشکیل شده اند. معمولا از نسبت VS به FS برای تعیین مشخصات فاضلاب یا در نظر گرفتن مقدار مواد آلی موجود در آن استفاده می شود.

 

5/5 - (1 امتیاز)

تمدن تصفیه ایرانیان

شرکت فنی مهندسی تمدن تصفیه ایرانیان یک شرکت خصوصی و از نوع سهامی خاص می باشد که متشکل از جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف و تهران می باشند که دو دهه در صنعت آب و فاضلاب و سایر فعالیت های زیست محیطی مرتبط فعالیت می نماید. تمدن تصفیه با تکیه بر دانش فنی روز دنیا و کارخانه ساخت مجهز و همچنین تجارب کسب شده در انجام صدها پروژه زیست محیطی توانسته تا مشکلات ناشی از مخاطرات زیست محیطی را به حداقل رسانده و این چالش را به فرصتی برای رشد و شکوفایی کشور در جهت توسعه پایدار کشور بدل نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا